Jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?
Jak wspomniano we wstępie domy modułowe mogą być nie tylko budynkami parterowymi, ale również piętrowymi, co powoduje konieczność wykonania odpowiednich schodów. Wymaga tego także dom modułowy z antresolą, która może pełnić rolę sypialni bądź stanowić powierzchnię wypoczynkową. W związku z tym warto wiedzieć, jakie rodzaje schodów wewnętrznych można wykonać w budynkach modułowych. Otóż, są to te same rodzaje schodów, co w budynkach murowanych, czyli między innymi schody żelbetowe, półkowe, czy zabiegowe. Te pierwsze są wykonane z betonu z odpowiednim zbrojeniem, co jednak rzadko wykonuje się w domach modułowych. Wynika to z faktu, że schody wewnątrz domu modułowego stanowią jeden z modułów, a co za tym idzie muszą zostać przywiezione z fabryki. Zdecydowanie częściej zatem wykorzystywane są schody półkowe, które są nie tylko efektowne wizualnie, ale również proste w montażu. Składają się bowiem z osobnych półek, które montuje się w odpowiedni sposób do ściany, co zapewnia stabilność oraz bezpieczeństwo. Trzecim popularnym rodzajem schodów wewnętrznych są schody zabiegowe, czyli rozwiązanie, w przypadku którego schody w połowie piętra zmieniają kierunek swojego biegu. Elementem charakterystycznym są w tym przypadku znajdujące się „na zakręcie” stopnie w kształcie trapezów lub trójkątów.
Od czego zależy wygoda schodów?
Wiedząc to, jakie mogą być rodzaje schodów w domu modułowym warto zastanowić się także nad tym, o czego uzależniona jest ich wygoda. Otóż, najważniejszym parametrem jest w tym przypadku kąt nachylenia schodów, który im będzie łagodniejszy tym wchodzenie po stopniach będzie łatwiejsze. Istotne w tym przypadku, jest jednak to, że łagodny kąt nachylenia schodów przekłada się na ilość zajmowanego przez nie miejsca. Wygodne schody w domu muszą posiadać również odpowiednią szerokość, ponieważ wpływa ona nie tylko na komfort wchodzenia i schodzenia po schodach, ale również możliwość wniesienia na górę konkretnych przedmiotów, np. mebli. Od czego jeszcze zależy wygoda schodów? Istotny z pewnością jest ich rodzaj, a także głębokość i wysokość stopni. Nie może być ona ani zbyt mała, ani zbyt duża, ponieważ w obu przypadkach korzystanie ze schodów nie będzie komfortowe.
Najciekawsze projekty schodów
Obecnie schody wybierane są nie tylko pod kątem wygody wchodzenia na górę, ale również przy uwzględnieniu aspektów wizualnych. Muszą zatem posiadać atrakcyjny design, który będzie doskonale komponował się z innymi elementami aranżacji. W związku z tym pojawia się coraz więcej ciekawych projektów schodów wewnętrznych, w które może zostać wyposażony dom modułowy. Przykładem mogą być schody szklane bez balustrady, które stają się prawdziwym hitem designerskim. Wykonane są z tafli z bezpiecznego hartowanego szkła, co które nie pęka i jest odporne na zarysowania. W efekcie schody są nie tylko efektowne wizualnie, ale również bezpieczne. Montowane są na metalowych wspornikach, co sprawia, że konstrukcja jest stabilna i przypomina wyglądem schody półkowe.
Na co zwrócić uwagę aby schody były bezpieczne?
Poszczególne rodzaje schodów wewnętrznych warto porównać również pod względem bezpieczeństwa. Bezpieczne schody to bowiem nie tylko te konstrukcje, które są wygodne we wchodzeniu i schodzeniu po stopniach, ponieważ bardzo ważną kwestią są również zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Stanowić może je między innymi ściana, w związku z czym wiele osób ze względów bezpieczeństwa decyduje się na montaż schodów biegnących wzdłuż jednej ze ścian. Najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa jest jednak odpowiednio dobrana i solidna balustrada, która może być wykonana z drewna, szkła, stali nierdzewnej, czy aluminium. Duża różnorodność pozwala dopasować ją do reszty aranżacji oraz wybrać model odpowiadający potrzebom inwestora. Istotne w tym przypadku jest to, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego obowiązek montażu balustrady na schodach wewnętrznych istnieje w przypadku, gdy do pokonania pozostaje wysokość minimum 50 centymetrów. Zasada ta obowiązuje również w przypadku domów modułowych.
Jak można wykończyć schody?
Mając świadomość dużego wyboru typów schodów wewnętrznych warto także odpowiednio je wykończyć, co pozwoli uzyskać naprawdę niepowtarzalny efekt. Wykończenie polega bowiem nie tylko na montażu balustrad, ponieważ można to zrobić na wiele sposobów. Obecnie najczęściej stosuje się podświetlenie stopni, co nie tylko efektownie wygląda, ale przekłada się również na bezpieczeństwo. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia punktowego, które może zostać zamontowane w ścianie, przy której biegną schody. Jak jeszcze wykończyć schody? W przypadku konstrukcji drewnianych dobrym rozwiązaniem może być pomalowanie ich na kolor, który będzie odpowiednio współgrał z aranżacją danego pomieszczenia.
Podsumowując należy stwierdzić, że poszczególne rodzaje schodów wewnętrznych, które sprawdzają się w tradycyjnych budynkach można zastosować także w domach modułowych. Istotne w ich przypadku są jednak kwestie wizualne oraz ilość miejsca, które będzie zajmował konkretny typ schodów.