construction site office, cargo container model on building blue

Portiernia modułowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Portiernie najczęściej stawiane są przy wjazdach na osiedla, tereny firm i czy place budowy. Planując zakup portierni, należy mieć jednak na uwadze kilka istotnych aspektów, które zapewnią ochroniarzom czy stróżom komfortowe warunki do pracy. Czym powinna cechować się portiernia, jakie są jej minimalne wymiary i czy warto zdecydować się na portiernię modułową?

Czym powinna charakteryzować się portiernia?

Zgodnie ze słownikową definicją, portiernia to pomieszczenie lub niewielkich rozmiarów budynek, mieszczący się przy wejściu lub wjeździe do jakiejś instytucji. Portiernia jest miejscem pracy ochroniarzy i stróżów, którzy sprawują nadzór nad wejściem lub wjazdem i odpowiadają za ochronę osób i mienia znajdującego się na danym terenie. By jednak praca na portierni była komfortowa, należy zadbać o to, by panujące w niej warunki sprzyjały prawidłowemu wykonywaniu obowiązków.

Jakie są rodzaje portierni?

Portiernia, zwana inaczej stróżówką, może być zbudowana w różnych technologiach. Najczęściej spotykane rodzaje portierni to:

  • portiernia murowana – buduje się ją od podstaw w miejscu docelowym, przez co nie jest warunkowana ograniczeniami transportowymi. Wśród wad portierni murowanych wymienia się wysokie koszty i długi czas realizacji oraz brak możliwości późniejszej zmiany lokalizacji obiektu;
  • portiernia kontenerowa – cechują się mało skomplikowaną konstrukcją, są szybkie w budowie i montażu. To stosunkowo tanie rozwiązanie, ale powinno być traktowane jako tymczasowe. Niski koszt zakupu portierni kontenerowej często wynika bowiem z zastosowania słabych jakościowo materiałów i ubogiego wyposażenia;
  • portiernia modułowa – powstaje w hali produkcyjnej i jest transportowana w postaci gotowej do posadowienia w przeznaczonym do tego miejscu. Portiernie modułowe są wykonywane z wysokiej jakości materiałów i ocieplane, dzięki czemu zapewniają komfort niezależnie od warunków atmosferycznych. Istnieje możliwość zakupu portierni modułowej wyposażonej w instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną.

Jak duża powinna być portiernia względem ilości ochroniarzy?

Przy ustalaniu minimalnych wymiarów portierni konieczne jest określenie, ile osób będzie w niej pracować – wymagana powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy zostały wskazane w stosownych przepisach. Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy „powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi”.

Pomieszczeniem stałej pracy według przepisów jest miejsce, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny – stróżówka z pewnością spełnia więc to kryterium. Jeśli będzie ona przeznaczona do pracy dla jednej osoby, wystarczająca może okazać się nawet portiernia o wymiarach zewnętrznych 2 m x 2 m.

Jak wyposażyć portiernię?

Dobierając wymiary portierni, należy jednak pamiętać, że część powierzchni użytkowej zostanie zajęta przez niezbędne wyposażenie. To, co się na nie składa, jest uzależnione od tego, jaki budynek lub teren będzie nadzorowany. Standardowo stróżówka jest wyposażona w:

  • przełącznik szlabanu,
  • gniazdo LAN,
  • gniazdo telefoniczne,
  • sprzęt do monitoringu kamer,
  • włączniki świateł terenu,
  • komputer,
  • monitory.

Dla zwiększenia komfortu pracy ochroniarzy, portiernię najczęściej wyposaża się także w czajnik, lodówkę i klimatyzację. W stróżówce powinno również znaleźć się miejsce na szafę, w której pracownicy będą mogli przechowywać swoją prywatną odzież, a tym samym zachować dobrą organizację i czystość w portierni.

Często inwestorzy decydują się na zakup portierni wyposażonej w toaletę. Okazuje się bowiem, że z prawnego punktu widzenia nie jest to konieczne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku „ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy. Odległość ta może być większa jedynie dla pracowników pracujących stale na otwartej przestrzeni, lecz nie powinna przekraczać 125 m od najdalszego stanowiska pracy”.

Mimo to stróżówka z WC jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ daje pewność, że pracownik jest na miejscu i nie musi za każdym razem opuszczać portierni w celu spełnienia potrzeb fizjologicznych.

Ile kosztuje portiernia modułowa?

Koszt portierni modułowej jest uzależniony przede wszystkim od jej wielkości i wyposażenia. Cena proponowana przez firmę MARKAEKO wynosi od 1999 zł netto za 1 m2 – w tej kwocie ujęte jest stworzenie szkieletu budynku wraz z dachem oraz stolarką okienną i drzwiową, zaimplementowane instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym standardem. Cena nie uwzględnia kosztów wyposażenia portierni w meble i sprzęty.

Czy warto kupić portiernię modułową?

Portiernia modułowa to z pewnością warte rozważenia rozwiązanie. Stróżówki z prefabrykatów powstają przy wykorzystaniu wysokiej jakości, trwałych materiałów, są ocieplane, mogą być wyposażone w instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, a przy tym wyglądają estetycznie i nowocześnie – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Portiernie modułowe wyróżnia też krótszy czas budowy w porównaniu z obiektami murowanymi, a sam montaż elementów zajmuje zwykle kilka dni – stróżówka może być gotowa do użytkowania nawet w ciągu kilku tygodni.

Decydując się na zakup portierni modułowej, warto skorzystać z oferty doświadczonej i sprawdzonej firmy, takie jak MARKAEKO, która specjalizuje się w budowie domków całorocznych z prefabrykatów czy biur modułowych. W ofercie firmy można znaleźć między innymi niewielkie domy modułowe do 35 m2, które przy odpowiednim zagospodarowaniu mogą posłużyć jako stróżówki. Dobrym tego przykładem są projekty CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2 czy CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z” zapewniający 28 m2 powierzchni użytkowej.

Dobrze zaprojektowana portiernia powinna zapewniać nie tylko wymaganą przepisami przestrzeń, ale także komfortowe warunki do wypełniania obowiązków przez stróżów i ochroniarzy. Planując zakup portierni, warto więc wziąć pod uwagę konstrukcje modułowe, które cechuje krótszy czas budowy, a przy tym wysoka trwałość i jakość wykonania.