floor heating installation, pipes and pipelines. interior architecture

Ogrzewanie domu modułowego – dostępne rozwiązania

Domy modułowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, co sprawia, że wiele zaczyna interesować się ich budową oraz eksploatacją. Jedną z najistotniejszych kwestii jest z pewnością ogrzewanie domu modułowego. Jakie rozwiązania są dostępne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy ogrzewania domu modułowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Dostępne metody ogrzewania domu modułowego

Jak wspomniano we wstępie kwestia ogrzewania domów modułowych interesuje coraz więcej osób, o czym świadczy chociażby popularność wyszukiwania w Internecie hasła: dom modułowy ogrzewanie. W jaki sposób zatem można ogrzewać tego typu budynki? W taki sam, jak budynki murowane, ponieważ domy modułowe niczym nie odbiegają od tradycyjnego budownictwa. W związku z tym dostępne metody ogrzewania domu modułowego to pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, elektryczne, czy instalacja kotła na paliwo stałe.

Oczywiście decydując się na konkretne ogrzewanie domu modułowego warto wziąć pod uwagę możliwości przyłączenia do istniejącej instalacji (w przypadku ogrzewania gazem), czy koszty wykonania instalacji (przede wszystkim w przypadku pompy ciepła). Warto również zaznaczyć, że w domu modułowym z powodzeniem może funkcjonować ogrzewanie podłogowe, a tego typu instalacja jest szczególnie zalecana w przypadku pompy ciepła. Decydując się na ogrzewanie gazem warto pamiętać, że nie musi on pochodzić z sieci, ponieważ również dobrze można wyposażyć się w specjalne butle. Ogrzewanie elektryczne może z kolei opierać się na grzejnikach lub nowoczesnych matach do ogrzewania podłogowego. W przypadku kotłów na paliwa stałe polecany jest pellet lub ekogroszek, co odpowiada wyśrubowanym normom ekologicznym.

Wysoka izolacja termiczna – czyli jak ocieplane są domy modułowe?

Cechą charakterystyczną domów modułowych jest energooszczędność, która jest osiągana w dużej mierze dzięki wysokiej izolacji termicznej. Jak ocieplane są domy modułowe? Drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona jest w środku wełną mineralną, a od zewnątrz obudowana wodoodporną płytą OSB. Umożliwia to wykonanie ocieplenia ze styropianu oraz nałożenie zewnętrznej warstwy tynku, czyli wykonanie elewacji. Takie rozwiązanie sprawia, że ściany zewnętrzne cechują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Wpływ na jego wysokość ma również fakt, że wytwarzanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych w fabryce jest bardzo dokładne i minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Oczywiście w tym przypadku warto wybrać odpowiedniego producenta, który zagwarantuje wysoką jakość wykonania. Przykładem może być MARKAKO, której oferta znajduje się na stronie: https://markaeko.pl/. Warto również wspomnieć, że mając na uwadze wysoką izolację termiczną domów modułowych należy zapewnić im również odpowiednią wentylację, a w konstrukcji ścian powinna znaleźć się również folia paroizolacyjna (od wewnątrz) i paroprzepuszczalna (od zewnątrz).

Czy duże przeszklenia mają wpływ na utrzymanie temperatury?

Jak już wspomniano domy modułowe charakteryzuje energooszczędność, jednak jest ona zapewniana nie tylko poprzez właściwą izolację, ale również zwartą bryłę budynku, czy odpowiednie usytuowanie go względem stron świata. Z tą ostatnią kwestią wiąże się zastosowanie w tego typu projektach dużych przeszkleń, które doświetlają wnętrze naturalnym światłem. Energia uzyskana ze słońca ogrzewa również w ten sposób pomieszczenia, w związku z czym ważne jest to, by strefa dzienna, w której zastosowane są duże przeszklenia znajdowała się od strony południowej.

W kontekście dużych przeszkleń wiele osób zastanawia się również nad ich wpływem na utrzymanie temperatury wewnątrz budynku. Powszechnie wiadomo przecież, że okna charakteryzują się dużo wyższym współczynnikiem przenikalności ciepła niż ściany zewnętrzne. Otóż jest to prawda, jednak bilans energetyczny dzięki wykorzystaniu ciepła i światła ze słońca jest dodatni. Oczywiście ważne jest również to, by montować energooszczędne okna trzyszybowe, które charakteryzują się możliwie najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Istotny jest również tzw. ciepły montaż.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy ogrzewania?

Wybierając formę ogrzewania domu modułowego należy kierować się nie tylko kosztem montażu instalacji, ale również możliwością przyłączenia do sieci, czy indywidualnymi potrzebami. Możliwość przyłączenia do sieci odnosi się przede wszystkim do ogrzewania gazowego, które najczęściej zasilane jest z lokalnego gazociągu. Jego brak nie oznacza jednak, że musimy zrezygnować z ogrzewania gazowego, ponieważ może ono być zasilane z przydomowej butli. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze formy ogrzewania? Istotną kwestią jest również wygoda, która występuje przy ogrzewaniu pompą ciepła oraz gazem, czy prądem. Zdecydowanie mniej wygodny w użytkowaniu jest kocioł na paliwo stałe, w przypadku którego należy wziąć pod uwagę również dużą ilość miejsca wymaganą do jego instalacji oraz miejsce do przechowywania opału.

Analizując dostępne rozwiązania warto wziąć pod uwagę również metraż budynku, ponieważ w przypadku małych domów modułowych może okazać się, że nawet najdroższa forma w eksploatacji nie będzie oznaczała bardzo wysokich rachunków. Pamiętać należy przy tym, że odpowiednio ocieplony dom modułowy nie potrzebuje dużo energii grzewczej.

Ile zapłacimy za ogrzewanie domu modułowego?

Istotną kwestią dla wielu osób jest z pewnością również koszt ogrzewania domu modułowego. Oczywiście trudno go określić, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od metrażu budynku, rodzaju ogrzewania, aktualnych cen energii, czy osobistych preferencji w zakresie utrzymywanej temperatury. Z pewnością najtańsza w eksploatacji będzie pompa ciepła, jednak należy się w tym przypadku liczyć z wyższym kosztem montażu tego typu instalacji. Na wysokość rachunków wpływa również położenie budynku, ponieważ na południu Polski, czy w Suwałkach z reguły panują zimą niższe temperatury, co przekłada się na wyższe wydatki na ogrzewanie. Dom modułowy jest jednak rozwiązaniem energooszczędnym, co sprawia, że do jego ogrzania potrzeba zdecydowanie mniej energii niż w przypadku tradycyjnych domów o tej samej powierzchni.

Jakie ogrzewanie dla domu modułowego? Decyzję w tym zakresie każdy inwestor powinien podjąć indywidualnie na podstawie analizy dostępnych możliwości oraz własnych potrzeb i specyfiki danego budynku. Pod uwagę warto wziąć zarówno koszty montażu danej instalacji, jak i koszty jej eksploatacji, co pozwoli wybrać optymalne rozwiązanie.