najwieksze zalety domow modulowych

Największe zalety domów modułowych

Domy modułowe całoroczne to budynki, które niczym nie odbiegają tradycyjnemu budownictwu. Co więcej, budowane są na całym świecie, a ich popularność systematycznie rośnie również w Polsce. Jakie są zalety domów modułowych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule, który przedstawia argumenty za wyborem właśnie tego typu technologii budowy domu.

Jakie są najważniejsze zalety domów modułowych?

Rosnąca popularność domów modułowych wynika przede wszystkim z ich zalet, które odnoszą się zarówno do kosztów budowy, czasu jej trwania oraz wysokiej jakości, która charakteryzuje tego typu budynki. Zalety domów modułowych sprawiają również, że stają się one obecnie realną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego, czy niewielkich mieszkań w bloku. Świadczy o tym również popularność wyszukiwania w Internecie hasła: dom modułowy czy warto.

Realizacja w mgnieniu oka

Z całą pewnością jedną z najważniejszych zalet domów modułowych jest szybki czas budowy, co sprawia, że jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom, których zależy na szybkiej przeprowadzce do nowego domu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zamieszkanie w domu modułowym jest możliwe już po upływie 2-3 miesięcy od wyboru jego projektu. Z czego wynika tak szybka realizacja inwestycji? Przede wszystkim z tego, że domy modułowe powstają z gotowych elementów, które są wytwarzane w wyspecjalizowanych fabrykach, a na miejscu budowy jedynie składane. Dzięki temu tego typu inwestycje mogą być realizowane niezależnie od pory roku, a także warunków atmosferycznych. Czas budowy domu modułowego jest krótki również z tego powodu, że fabryki są odpowiednio przystosowane do wytwarzania konkretnych elementów, które podlegają standaryzacji.

Niższe koszty budowy w porównaniu z budową tradycyjną

Popularnością w Internecie cieszy się również hasło: dom modułowy ile kosztuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że budowa domu modułowego jest tańsza niż tradycyjna budowa domu murowanego. Ile kosztuje dom modułowy? Wiele w tym przypadku zależy od technologii oraz użytych materiałów. Należy bowiem mieć świadomość, że domy modułowe mogą powstawać w technologii szkieletowej lub przy wykorzystaniu keramzytobetonu. W tym pierwszym przypadku ceny ze metr rozpoczynają się od kwoty 1400 złotych netto, a w przypadku keramzytobetonu ceny za metr to 2000 złotych netto i więcej. W kwotach tych znajduje się zazwyczaj szkielet budynku, dach, stolarka okienna i drzwiowa, instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne. Należy również pamiętać, że koszt inwestycji uzależniony jest również od metrażu budynku oraz zastosowanych rozwiązań. Oczywiście domy modułowe różnią się od murowanych nie tylko niższą ceną, ale również innymi aspektami, o których można przeczytać pod linkiem: https://markaeko.pl/dom-modulowy-czy-murowany-ktory-wybrac-i-jakie-sa-roznice/.

Wysoka izolacja termiczna czyli oszczędność na ogrzewaniu

Cechą charakterystyczną domów modułowych jest energooszczędność, która wynika przede wszystkim z wykonania odpowiedniej izolacji termicznej. Jest to niezależne od tego, czy dom modułowy powstaje w technologii szkieletowej, czy przy zastosowaniu keramzytobetonu. Wysoka izolacja termiczna budynku sprawia, że ogrzewanie domu modułowego nie wymaga dużej ilości energii. Przedkłada się to na realne oszczędności na ogrzewaniu, niezależnie od tego, jakie źródło energii zostanie do tego wykorzystane.

Ulga dla portfela czyli niskie koszy eksploatacji

Jak wspomniano w poprzednim akapicie domy modułowe są energooszczędne, co przekłada się na realne oszczędności na ogrzewaniu. Niskie koszty eksploatacji tego typu budynków wynikają jednak nie tylko z energooszczędności, ale również właściwego dopasowania ich projektu do potrzeb oraz zastosowanych rozwiązań. Rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na koszty eksploatacji domu modułowego jest z pewnością montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Warto również mieć świadomość, że domy modułowe mogą funkcjonować również jako budynki pasywne.

Możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb

Ważną zaletą domów domów modułowych jest także możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim fakt, że producenci tego typu rozwiązań oferują projekty różniące się metrażem, co pozwala kierować je do konkretnych odbiorców. Przykładem może być firma MARKAEKO, która w ofercie dostępnej na https://markaeko.pl/ posiada trzy rozwiązania, czyli CUBEEKO MINI o powierzchni 13,9m², CUBEEKO MEDIUM „L”/”Z” o powierzchni 28m² i CUBEEKO MAXI „C”, którego powierzchnia wynosi 42m². Co więcej, każdy z tych projektów rozbudowywać i nadbudowywać, co pozwala dostosować je do zmieniających się potrzeb. Rozbudowa polega w tym przypadku zazwyczaj na „doklejeniu” kolejnego modułu.

Firmy najczęściej udzielają gwarancji

Kolejną zaletą domów modułowych jest z pewnością fakt, że firmy z reguły udzielają gwarancji na tego typu budynki, która może obowiązywać przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Co więcej, zazwyczaj gwarancja obowiązuje niezależnie od warunków klimatycznych, w których funkcjonuje tego typu budynek, czy rodzaju podłoża, na którym został on usytuowany. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że domy budowane w technologii modułowej nie osiadają i nie pękają, w związku z czym mogą powstawać na podmokłych, czy piaszczystych działkach. Oczywiście w przypadku domów całorocznych wymagane jest wykonanie odpowiedniego fundamentu. Wracając do gwarancji przy wyborze konkretnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę długość gwarancji udzielanej przez jego producenta oraz jej zakres.

Podsumowując należy stwierdzić, że domy modułowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są to budynki, które mogą stanowić realną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Co więcej, pod niektórymi względami są one zdecydowanie lepsze niż domy murowane.

Telefon
Napisz do nas
Obsługa klienta

Cięcina, ul. Jana Pawła II
34-350 Węgierska Górka

Social media

© 2021 Wykonanie strony internetowej: Sochacki Design

Scroll to top