modulowy-dom-z-antresola-co-warto-o-nim-wiedziec

Modułowy dom z antresolą – co warto o nim wiedzieć?

Antresola to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej w domu przestrzeni i zwiększenie jego powierzchni mieszkalnej, a tym samym – funkcjonalności. Należy jednak mieć świadomość, że antresola nie może powstać w każdym budynku – do jej stworzenia muszą być spełnione określone warunki. Co zatem warto wiedzieć, decydując się na modułowy dom z antresolą?

Jakie są funkcje antresoli w domu?

Dom z antresolą to świetna propozycja dla osób, które cenią nietuzinkowe, a przy tym funkcjonalne rozwiązania architektoniczne. Antresola w domu może być bowiem nie tylko niebanalnym elementem aranżacji – można ją z powodzeniem zagospodarować na co najmniej kilka sposobów. Projekty domów z antresolą często przewidują utworzenie na niej sypialni. Dzięki temu można wyraźnie oddzielić wspólną strefę dzienną domu od tej prywatnej, przeznaczonej wyłącznie dla domowników.

Nie jest to oczywiście jedyna możliwość. Na antresoli można też urządzić pokój gościnny czy domowy gabinet. Ciekawym pomysłem jest także aranżacja pokoju wypoczynkowego lub pomieszczenia zabaw dla dzieci. Niska antresola może natomiast posłużyć do zaaranżowania garderoby, spiżarni czy pomieszczenia gospodarczego. Innymi słowy – decydując się na nowoczesny dom z antresolą, jej przeznaczenie można dostosować do potrzeb swoich i pozostałych domowników.

Czym charakteryzuje się projekt domu z antresolą?

Projekt domu z antresolą wyróżnia się przede wszystkim większą wysokością pomieszczenia na dolnej kondygnacji – z reguły około 4,5 metra. Przy takiej wysokości możliwe jest wybudowanie antresoli, której odległość od stropu wynosi około 2 metry – dzięki temu może ona stanowić dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak w zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnić antresola, może ona mieć inne minimalne wymiary. Jeśli natomiast antresola ma służyć wyłącznie do spania, wówczas wystarczająca zwykle okazuje się wysokość około 1,2 metra.

projektach domów z antresolą stawia się więc na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zagospodarowanie miejsca pod stropem pozwoli na zwiększenie powierzchni mieszkalnej domu, a tym samym jego funkcjonalności. Nie sposób również nie wspomnieć, że antresola będzie jednocześnie stanowić wyróżniający się element architektoniczny, który nada wnętrzu oryginalny charakter.

Czy warto kupić dom z antresolą?

Dom parterowy z antresolą to warta rozważenia propozycja dla osób, które chcą optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, zapewniając w ten sposób domownikom możliwie najwięcej miejsca. Projekt domu z antresolą może być też doskonałym rozwiązaniem w przypadku problematycznych działek – wąskich czy małych. Dzięki antresoli można zyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną, nie zwiększając przy tym powierzchni zabudowy na posesji. Co więcej, jeśli antresola będzie miała co najmniej 2 metry wysokości, można zyskać w pełni funkcjonalną przestrzeń do niemal dowolnego wykorzystania. Ponadto antresola – choć dzieli przestrzeń – umożliwia swobodne utrzymywanie kontaktu z pozostałymi domownikami, przebywającymi na różnych kondygnacjach.

Czy mały modułowy dom z antresolą ma sens?

Modułowe domki całoroczne cieszą się stale rosnącą popularnością. Jednak czy warto decydować się na mały modułowy dom z antresolą? Wszystko zależy od potrzeb i preferencji przyszłych mieszkańców, ale w większości przypadków – jak najbardziej! Powody, dla których modułowy dom z antresolą ma sens, to przede wszystkim:

  • możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni,
  • możliwość niemal dowolnego zagospodarowania dodatkowej powierzchni – na antresoli można urządzić sypialnię, domowe biuro, bawialnię dla dzieci czy pokój gościnny,
  • możliwość zwiększenia przestrzeni mieszkalnej bez konieczności zwiększania powierzchni zabudowy,
  • urozmaicenie aranżacji wnętrza poprzez wprowadzenie oryginalnego elementu architektonicznego,
  • swoboda utrzymywania kontaktu z domownikami, nawet gdy przebywają oni na różnych kondygnacjach.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia też fakt, że projekty domów modułowych cechują się coraz większą różnorodnością. Dzięki temu można dobrać koncepcję dopasowaną zarówno do własnych potrzeb, jak i budżetu. Do wyboru są między innymi małe domy modułowe do 35 m2, jak CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2. Nieco więcej przestrzeni zapewnia CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z” o powierzchni użytkowej 28 m2. Wybierając projekt CUBEEKO MEDIUM „L”, można zdecydować się zarówno na wariant parterowy, jak i piętrowy. Ciekawą opcją jest także projekt CUBEEKO MAXI „C”, w którym powierzchnia użytkowa to 42 m2, choć w tym przypadku, ze względu na powierzchnię zabudowy wynoszącą 52,2 m2, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Co należy wiedzieć przed zamówieniem domu z antresolą?

Dom z antresolą ma bez wątpienia szereg zalet. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zamówieniu takiego domu, warto zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić ta przestrzeń – od tego bowiem zależy rekomendowana wysokość pomieszczenia. Jeśli ma stanowić dodatkową przestrzeń mieszkalną, odległość od stopu powinna wynosić około 2 metrów. Jeżeli natomiast antresola zostanie przeznaczona na sypialnię, wystarczająca okaże się wysokość około 1,2 metra.

Wybierając dom z antresolą, należy również dobrać odpowiednie schody, które będą na nią prowadzić. Muszą one być solidne, bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, ale najlepiej, by nie zajmowały zbyt wiele miejsca na dolnej kondygnacji domu. Schody muszą mieć przy tym łagodny przebieg oraz powinny być wyposażone w poręcz i antypoślizgowe elementy.

Antresola to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy tym zyskać niebanalny element aranżacji wnętrza. Docenią to zwłaszcza właściciele małych domów parterowych, gdzie każda dodatkowa powierzchnia mieszkalna przekłada się na zwiększenie komfortu domowników.