woman using smart home security system control panel

Inteligentny dom modułowy – czy smart rozwiązania można stosować w domach modułowych?

Inteligentne domy to technologia, która zyskuje coraz większą popularność, ze względu na komfort użytkowania oraz optymalizację kosztów eksploatacji. Nie każdy jednak wie, że rozwiązania smart home można stosować również w domach modułowych. Czy warto to robić? Ile to może kosztować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czy dom modułowy może mieć zintegrowane inteligentne rozwiązania?

Popularyzacja technologii smart home sprawiła, że wiele osób zastanawia się obecnie nad tym, czy całoroczny dom modułowy może posiadać zintegrowane inteligentne rozwiązania. Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ domy modułowe niczym nie ustępują tradycyjnemu budownictwu, w związku z czym mogą funkcjonować również jako smart home. Co więcej, obecnie inteligentne rozwiązania bazują przede wszystkim na łączności Wi-Fi lub Z-Wave dzięki czemu nie ma konieczności prowadzenia kabli, a sam system można swobodnie rozbudowywać o kolejne funkcjonalności.

Jakie inteligentne rozwiązania może posiadać dom modułowy?

Dowodem na to, że wiele osób zastanawia się jakie inteligentne rozwiązania można zastosować w domu modułowym jest popularność wyszukiwania w Internecie hasła: smart home domy modułowe. Warto wiedzieć, że inteligenty dom modułowy może posiadać wszystkie funkcjonalności, które spotyka się w tradycyjnych budynkach. W co warto go wyposażyć? Przydaje się z pewnością inteligentne oświetlenie oraz automatyczne sterowanie roletami, co pozwala zoptymalizować zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszyć rachunki. W tym celu stosuje się również inteligentne sterowanie ogrzewaniem, czy klimatyzacją, co podnosi również komfort mieszkania. Wiele osób decyduje się również na automatyczną kontrolę dostępu, w skład której wchodzi sterowanie bramą i furtką, a także alarm i monitoring.

Ciekawym rozwiązaniem jest także integracja sprzętu RTV i AGD z system smart home, co pozwala obsługiwać te urządzenia z poziomu jednej aplikacji. Większe domy modułowe (np. budowane według projektu CUBEEKO MAXI C) warto wyposażyć również w system multiroom audio, który umożliwia odtwarzanie muzyki w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego źródła. Poza tym warto również wiedzieć, że technologię smart home można wykorzystać nie tylko w domu modułowym, ale zintegrować ją również z ogrodem, co pozwala automatycznie sterować m.in. jego oświetleniem, czy systemami zraszającymi.

Czy warto inwestować w inteligentny dom modułowy?

Wyposażenie domu w inteligentne rozwiązania może być opłacalne nie tylko pod kątem komfortu użytkowania, ale również realnych oszczędności osiągniętych na jego eksploatacji. Wynika to z faktu, że inteligentny dom modułowy, w którym zainstalowano np. automatyczne sterowanie ogrzewaniem może potrzebować znacznie mniej energii niż tradycyjne rozwiązania. Dodatkowo łącząc ten aspekt z inteligentnym sterowaniem roletami, klimatyzacją, czy rekuperacją można w prosty sposób sterować zaciemnieniem, czy temperaturą wewnątrz domu.

W inteligentny dom modułowy warto również inwestować ze względu na bezpieczeństwo. Instalując inteligentne systemy bezpieczeństwa, takie jak kontrola dostępu, monitoring, czy nawet automatyczne zamykanie okien można czuć się bezpiecznie i komfortowo. Co więcej, podgląd wnętrza domu oraz jego otoczenia można mieć w swoim smartfonie, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy.

Przykłady smart instalacji w domu modułowym

Jak już wspomniano instalacje smart home w domach modułowych opierają się na łączności bezprzewodowej, co pozwala swobodnie je rozbudowywać o kolejne funkcjonalności i dodawać nowe urządzenia do systemu. Warto wiedzieć, że na rynku funkcjonuje wiele systemów, które umożliwiają obsługę pojedynczego urządzenia lub integrują wszystkie funkcjonalności. Do najpopularniejszych należy:

– Google Home, czyli platforma obsługiwana w języku polskim, która w połączeniu z Asystentem Google pozwala na sterowanie każdym urządzeniem wchodzącym w skład inteligentnego domu za pośrednictwem poleceń głosowych;

– Apple HomeKit, czyli konkurencyjna platforma, która może wykorzystywać AppleTV lub iPoda jako jednostkę centralną. Atutem z pewnością jest również intuicyjna obsługa i wygodne sterowanie;

– Amazon Alexa, czyli system, który również stawia na intuicyjność oraz prostotę. Minusem w tym przypadku jest brak obsługi języka polskiego, co sprawia, że polecenia głosowe należy wydawać w języku angielskim lub obsługiwać smart home manualnie.

Warto wiedzieć, że IoT w domu modułowym może tak naprawdę obsługiwać wiele systemów, a ich wybór powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników oraz zainstalowanej funkcjonalności.

Koszty instalacji smart home w domu modułowym

Poruszając tematykę inteligentnych domów modułowych należy również wspomnieć o kosztach instalacji smart home w tego typu budynkach. Warto mieć świadomość, że te mogą być naprawdę różne, ponieważ można zastosować inteligentne rozwiązania za kilkaset złotych, ale równie dobrze zbudować cały system o wartości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele w tym przypadku uzależnione jest od wbudowanej funkcjonalności, marki kupowanych urządzeń, a nawet wielkości domu modułowego. Należy bowiem mieć świadomość, że w małym domu modułowym (np. CUBEEKO MINI) potrzebne będzie zdecydowanie mniej czujników, czy sterowników niż w jego większym odpowiedniku (np. CUBEEKO MEDIUM „L”/”Z”). Warto również pamiętać, że właściwy wybór systemu smart home pozwala rozbudowywać go w przyszłości, co wiąże się z rozłożeniem kosztów na etapy. Dzięki temu po pewnym czasie dom modułowy może być w pełni inteligentny.

Podsumowując należy stwierdzić, że warto instalować inteligentne rozwiązania w domach modułowych, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na komfort mieszkania oraz koszty eksploatacji. Inteligentne domy i biura modułowe są więc przyszłością, która już teraz zyskuje coraz więcej zwolenników.