Szybki czas realizacji to jedna z głównych zalet domu modułowego
Jak wspomniano we wstępie jedną z najważniejszych zalet technologii modułowej jest szybki czas realizacji. Wynika to z faktu, że letniskowe domy modułowe powstają nawet w ciągu kilku dnia, a zamieszkanie w budynkach całorocznych jest możliwe już po upływie 2-3 miesięcy od wyboru projektu. W ich przypadku jednak konieczne jest również wykonanie odpowiedniego fundamentu, a informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://markaeko.pl/domki-caloroczne/. Jak widać budowa domów modułowych przebiega zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnych, murowanych budynków. Wiele osób jednak nadal nie do końca w to wierzy, a hasło „dom modułowy czas realizacji” jest jednym z najczęściej wyszukiwanych w Internecie w kontekście domów modułowych.
Od czego zleży czas realizacji zlecenia domu modułowego?
Czas realizacji projektu domu modułowego wynosi zazwyczaj około 2 miesięcy, a w przypadku projektu znajdującego się pod linkiem: https://markaeko.pl/dom-modulowy-35-m%C2%B2/ budowa trwa 6 tygodni. Od czego zatem uzależniony jest czas budowy domu modułowego? Przede wszystkim od uwarunkowań konkretnego projektu, takich jak powierzchnia domu, czy zastosowane rozwiązania. Jak wspomniano w poprzednim akapicie istotny jest również fakt, czy ma to być domek letniskowy, czy dom całoroczny. W tym drugim przypadku konieczne jest również wykonanie odpowiedniego fundamentu, co leży zazwyczaj po stronie inwestora. Czas realizacji uzależniony jest również od zastosowanej technologii budowy domu modułowego, który może powstać z keramzytobetonu lub opierać się na drewnianej bądź metalowej konstrukcji szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem.
Od czego jeszcze zależy czas budowy domu modułowego? Wracając do kwestii metrażu należy zaznaczyć, że w przypadku domów modułowych o powierzchni zabudowy do 70 m² nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Domy modułowe bez pozwolenia to mniej formalności, co bezpośrednio przekłada się na możliwość szybszego zamieszkania „na swoim”. Szybkość realizacji projektu z pewnością uzależniona jest również od tego, czy inwestor wybrał typowy projekt dostępny w katalogu danej firmy, czy zdecydował się na wprowadzenie w nim indywidualnych zmian. To drugie rozwiązanie jest coraz częściej dostępne, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie tylko wydłuża czas budowy, ale również zwiększa jej koszty.
Gdzie odbywa się rzeczywista budowa domków modułowych?
Technologia modułowa wyróżnia się na tle tradycyjnych technologii budowlanych faktem, że rzeczywista budowa ma miejsce nie na placu budowy, a w wyspecjalizowanej fabryce. W zależności od producenta w fabryce może powstać nawet 90% gotowych elementów, które są następnie transportowane na miejsce budowy i składane w całość. Takie rozwiązanie sprawia, że domy modułowe budowane są niezależnie od pory roku oraz pogody panującej na zewnątrz. Umożliwia to również rezygnacja z wykorzystania betonu oraz tradycyjnych zapraw murarskich.
Jedną z zalet domów modułowych jest precyzja oraz wysoka jakość wykonania. Kwestie te również wynikają z faktu, że poszczególne elementy domów modułowych powstają w fabrykach. Dzięki temu mogą być wytwarzane z dużą starannością, a także przy wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego, co przekłada się na dokładność oraz najwyższą jakość. Elementy produkowane w fabrykach doskonale do siebie pasują oraz są dokładnym odwzorowaniem założeń projektowych.
Ile może trwać składanie budynku na miejscu?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie domy modułowe domy modułowe powstają w wyspecjalizowanych fabrykach, a na miejscu budowy przeprowadzany jest jedynie montaż poszczególnych elementów, które są ze sobą łączone. Ile zatem mogą trwać prace wykonywane na miejscu budowy? Składanie budynku na miejscu trwa zazwyczaj kilka dni, a tak krótki czas realizacji wynika przede wszystkim z faktu, że poszczególne elementy idealnie do siebie pasują. Warto również podkreślić, że profesjonalne ekipy, które zajmują się montażem domków modułowych doskonale znają stosowaną technologię oraz założenia projektowe. Na miejscu budowy pracuje również ciężki sprzęt, który ułatwia transport i ustawianie ciężkich elementów budynku. Poruszając kwestię składania domu modułowego na miejscu budowy należy podkreślić również fakt, że cały proces jest nie tylko szybki, ale również czysty. Wynika to przede wszystkim z tego, że na plac budowy trafiają wyłącznie gotowe elementy, które nie są w żaden sposób przerabiane, czy dopasowywane. Inwestor nie musi zatem martwić się utrzymaniem porządku na budowie, ani resztkami materiałów, które są charakterystyczne dla tradycyjnych technologii budowlanych.
Podsumowując należy stwierdzić, że technologia modułowa jest zdecydowanie najszybszą ze znanych dotąd technologii budowlanych, a to jak długo buduje się dom modułowy zależy od kilku podstawowych kwestii. Niezależnie od nich budynek modułowy może być gotowy do zamieszkania nawet po upływie niespełna 2-3 miesięcy od wyboru konkretnego projektu.