Ile kosztuje utrzymanie domu modułowego?

Popularność domów modułowych wynika przede wszystkim z ich licznych zalet, wśród których wymienić należy chociaż niskie koszty eksploatacji. Ile zatem kosztuje utrzymanie domu modułowego? Czy możliwe jest zredukowanie kosztów do zera? Odpowiadamy.

Ile kosztuje woda, gaz i prąd dla domu modułowego?

Wymieniając zalety domów modułowych większość ich właścicieli z pewnością wskaże niskie koszty eksploatacji. Rachunki nie obciążają zatem przesadnie domowego budżetu, a mieszkanie w domu modułowym jest nie tylko wygodne, ale również uzasadnione ekonomicznie. Chcąc to potwierdzić, warto przeanalizować to, ile kosztuje woda, gaz i prąd w domu modułowym. Jakie jest zatem koszt wody w domu modułowym? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku uzależnione jest od ilości oraz potrzeb jego mieszkańców. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli chodzi o wielkość oraz koszty zużycia wody to w domu modułowym nie różnią się one niczym od wysokości rachunków, które płacą właściciele tradycyjnych budynków murowanych.

Jaki jest koszt gazu w domu modułowym? Zakładając, że jest on używany do ogrzewania budynku wiele w tym przypadku zależy od jego zapotrzebowania na energię grzewczą. W związku z tym warto podkreślić fakt, że energooszczędne domy modułowe potrzebują znacznie mniejszej ilości energii do ogrzania niż tradycyjne budynki murowane. Wynika to z faktu, że technologia modułowa pozwala ograniczyć straty ciepła do minimum, a budynki tego typu są projektowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać energię naturalną. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata, zastosowaniu dużych przeszkleń, czy wydzieleniu stref funkcjonalnych). Wszystko to przekłada się na mniejsze zużycie gazu, a co za tym idzie niższe rachunki.

Wiedząc od czego uzależnione są koszty wody i gazu w budynkach modułowych, warto zastanowić się również nad tym, jak wysokie mogą być rachunki za prąd. Należy zatem wiedzieć, że koszt prądu w domu modułowym uzależniony będzie od tego, czy energia elektryczna wykorzystywana jest do ogrzewania budynku, czy wyłącznie do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym pierwszym przypadku koszty będą znacznie niższe niż w tradycyjnych budynkach murowanych, ponieważ obowiązuje ta sama zasada, co przy ogrzewaniu gazowym. Jeżeli jednak energia elektryczna będzie wykorzystywana jedynie do zasilania domowych urządzeń wysokość rachunków w domu modułowym będzie taka sama, jak w każdym innym budynku. Uzależniona będzie bowiem wyłącznie od stylu życia oraz potrzeb domowników.

Jak zredukować koszty utrzymania domu modułowego?

Czy istnieją sposoby na to, by ograniczyć koszty utrzymania domu modułowego? Oczywiście, że tak, a najważniejszy w tym przypadku jest wybór projektu, który będzie optymalnie dopasowany do potrzeb jego mieszkańców. Istotna jest bowiem zarówno jego powierzchnia, jak i układ pomieszczeń. Co jeszcze pozwala zredukować koszty eksploatacji domu modułowego? Przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych i wydajnych systemów ogrzewania, czego przykładem może być instalacja zasilana pompą ciepła. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto pokusić się również o montaż instalacji fotowoltaicznej, która nie tylko zmniejszy koszty eksploatacji pompy ciepła, ale pokryje również zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną przez urządzenia domowego użytku.

Czy da się zredukować koszty do zera?

Domy modułowe to rozwiązania, które reklamowane są jako energooszczędne, a co za tym idzie tanie w eksploatacji. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy możliwy jest całkowity brak kosztów w domu modułowym. Otóż, jest to możliwe, jednak należy pójść o krok dalej, czyli postawić na modułowy budynek pasywny. W odróżnieniu od domów energooszczędnych budynek pasywny potrzebuje bardzo niewielkiej ilości energii do ogrzania (15kWh/(mrok), a co za tym idzie koszty eksploatacji są zredukowane praktycznie do zera. Budynek pasywny to ekologiczny dom modułowy, również ze względu na korzystanie z energii odnawialnej, czyli zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i kolektorów słonecznych, które umożliwiają ogrzewanie wody użytkowej. Co jeszcze należy zrobić, by zredukować koszty eksploatacji domu modułowego do zera? Przede wszystkim zadbać o to, by był to budynek wyprodukowany z najwyższej jakości materiałów, które będą charakteryzowały się możliwie najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Przełoży się to na zredukowanie start ciepła, a co za tym idzie ograniczy ilość energii niezbędnej do ogrzania domu.

Chcąc zredukować do zera koszty eksploatacji domu modułowego warto pamiętać również o opłatach za zużycie wody. Korzystając bowiem z wody dostarczanej przez wodociągi nie da się ich wyeliminować, a oszczędności można szukać jedynie dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej do ogrzania wody. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest całkowite pozbycie się rachunków za wodę, jednak wymaga ono pobierania jej ze stworzonej wcześniej studni głębinowej. Korzystanie z kanalizacji można natomiast zastąpić szambem ekologicznym, czy przydomową oczyszczalnią ścieków.

Podsumowując należy stwierdzić, że to ile kosztuje utrzymanie domu modułowego uzależnione jest zarówno od potrzeb i stylu życia jego mieszkańców, jak i tego, czy jest to budynek energooszczędny, czy pasywny. Nowoczesna technologia budownictwa sprawia jednak, że koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych budynków.