construction of new and modern modular house. walls made from co

Ile kosztuje dom modułowy i czy taka cena jest sensowna?

Technologia modułowa cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Sporo wątpliwości budzi jednak koszt tego typu inwestycji. Ile kosztuje dom modułowy, co obejmuje ta cena i czy w naszym kraju jest to opłacalne rozwiązanie?

Jakie usługi i ich koszty wchodzą w skład postawienia domu modułowego?

Domy modułowe mają szereg zalet. Wśród nich wymienia się przede wszystkim krótszy czas inwestycji, mobilność, ekologiczność, energooszczędność czy wysoki standard i estetykę wykończenia. Istnieje jednak jeszcze jeden aspekt, który wyróżnia domy modułowe – cena ich budowy w porównaniu z obiektami wznoszonymi metodami tradycyjnymi może być niższa nawet o 30%. Choć ostateczny koszt jest uzależniony od wielu indywidualnych czynników, w dobie rosnących cen materiałów niezbędnych przy budowie obiektu murowanego, domy modułowe stają się dla nich tańszą alternatywą.

Zanim przejdziemy do konkretnych kwot i odpowiemy na pytanie, ile kosztuje budowa domu modułowego, warto dowiedzieć się, co dokładnie zawiera się w tej cenie. Szczegółowy zakres oferowanych usług może różnić się w zależności od wykonawcy, ale w firmie MARKAEKO proponowana kwota obejmuje:

  • szkielet budynku wraz z dachem,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • zaimplementowane na etapie wytwarzania prefabrykatów instalacje – elektryczną i wodno-kanalizacyjną,
  • wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym przez klienta standardem.

Domki całoroczne czy biura modułowe są więc dostarczane na plac budowy w stanie wykończonym. Czego natomiast nie zawiera podstawowa cena? W podawanych kwotach standardowo nie uwzględnia się kosztów wyposażenia domu czy biura – a więc cen mebli oraz sprzętów.

Budowa domu modułowego – jakie są minimalne ceny?

Na to, ile kosztuje dom modułowy, wpływ ma przede wszystkim specyfikacja technologiczna, w tym materiały wykorzystane do produkcji komponentów. Okazuje się bowiem, że domy modułowe mogą powstawać w kilku technologiach – jedną z tańszych, a zarazem popularniejszych, jest konstrukcja szkieletowa. Tego typu domy modułowe powstają z prefabrykatów drewnianych lub stalowych. Zazwyczaj mają niewielkie rozmiary – nierzadko są to domki bez pozwolenia, które mogą pełnić funkcję zarówno budynku całorocznego, jak i wykorzystywanego sezonowo. Ile kosztuje budowa domu modułowego o konstrukcji szkieletowej? Ceny za metr kwadratowy rozpoczynają się od około 1400 zł netto.

Domy modułowe wznosi się jednak nie tylko z drewna – komponenty mogą być produkowane też z keramzytobetonu. To trwały materiał o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, który spełnia wymagania budownictwa energooszczędnego. Ile kosztuje dom modułowy wykonany z elementów keramzytobetonowych? W tym przypadku kwoty są nieco wyższe – budynek w stanie surowym zamkniętym to koszt co najmniej 1700 zł netto za 1 m2. Decydując się na budynek w stanie wykończeniowym, za 1 metra kwadratowy z reguły trzeba zapłacić nie mniej niż 2000 zł.

Mimo to w dalszym ciągu są to kwoty niższe lub bardzo konkurencyjne w porównaniu z budynkami tradycyjnymi. W firmie MARKAEKO prefabrykaty do budowy domów modułowych wykonuje się z ekologicznych materiałów – konstrukcja ścian, dachu oraz podłogi jest wykonana z suszonego komorowo drewna KVH klasy C24 CE. Ile kosztuje dom modułowy wzniesiony w takiej technologii? Ceny rozpoczynają się od 1999 zł netto za 1 m2. Tak jak zostało wspomniane, kwota ta zawiera szkielet budynku, dach, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne.

Ostateczny koszt inwestycji w istotnym stopniu zależy także od metrażu budynku. Pod tym względem projekty domów modułowych cechują się sporą różnorodnością. Do wyboru są między innymi małe domki modułowe, takie jak CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2, lub nieco większe koncepcje, na przykład CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z”, gdzie powierzchnia użytkowa wynosi 28 m2. Jeszcze więcej przestrzeni zapewni domek modułowy CUBEEKO MAXI „C”, w którym powierzchnia użytkowa to 42 m2.

Ile kosztuje urządzenie domu modułowego?

Ważne jest jednak nie tylko, ile kosztuje budowa domu modułowego, ale również, ile wyniesie inwestora jego urządzenie. W tym przypadku finalne kwoty też mogą się różnić – wiele zależy od standardu wykończenia i wyposażenia budynku oraz jakości wybranych materiałów czy sprzętów. Zatem na pytanie, ile kosztuje dom modułowy pod klucz, trudno udzielić jednej prostej odpowiedzi – jest ona bowiem ściśle powiązana z preferencjami klienta.

Czy opłaca się w Polsce inwestować w dom modułowy?

Wiele osób chce wiedzieć nie tylko, ile kosztuje dom modułowy, ale przede wszystkim, czy taki zakup jest opłacalny. W tym kontekście jedno jest pewne – planując budowę domu jednorodzinnego, inwestycja w budynek modułowy jest opcją bez wątpienia wartą rozważenia. Co prawda wiele zależy od oczekiwań klienta, ale domy modułowe dają naprawdę duże możliwości aranżacyjne, zapewniając przy tym wysoką estetykę wykończenia. Są przy tym szybsze w budowie, w razie potrzeby można je zdemontować i postawić w nowej lokalizacji i w końcu – w wielu przypadkach są tańsze niż budynki wznoszone tradycyjnymi metodami.

Choć trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dom modułowy, można w przybliżeniu oszacować, w jakiej kwocie może zamknąć się cała inwestycja. Jednak w obliczu stale rosnących cen materiałów budowlanych, które wykorzystuje się w realizacji projektów tradycyjnych, domy modułowe są zarówno nowoczesną, jak i coraz częściej tańszą alternatywą dla budynków murowanych.