Energooszczędność domów modułowych
Energooszczędne domy modułowe powstają dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, czy użyciu właściwych materiałów. Istotny jest również odpowiedni projekt, który zakłada ograniczenie strat energii. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że dom modułowy nie wymaga dużej ilości energii do ogrzania, a co za tym jest tani w eksploatacji oraz ekologiczny. Śmiało można również stwierdzić, że energooszczędność domów modułowych jest jedną z przyczyn ich rosnącej popularności. Wynika to z faktu, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome oraz zwraca uwagę na zarówno na koszty budowy domu, jak i wydatki związane z jego eksploatacją. Energooszczędność jest również wymagana przepisami prawa, w związku z czym nie można jej ignorować.
Z czego wynika mniejsze zużycie energii?
Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, z czego wynika mniejsze zużycie energii w domach modułowych. Otóż czynników jest kilka, a zalicza się do nich zarówno wykorzystywana technologia budowlana, jak i użycie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, czy odpowiednie zaprojektowanie budynku. W odniesieniu do ostatniej kwestii należy zauważyć, że domy modułowe charakteryzują się zazwyczaj zwartą bryłą. Oczywiście wiąże się to z łatwością transportu gotowych elementów, czy ich wytwarzania w fabryce, ale ma również ogromny wpływ na energooszczędność budynku. Zwarta bryła oznacza zminimalizowanie powierzchni ścian zewnętrznych, a co za tym idzie zmniejszenie strat ciepła. Kolejnym ważnym aspektem w przypadku projektów domów modułowych jest wydzielenie odpowiednich stref funkcjonalnych w budynku oraz właściwe usytuowanie go względem stron świata. Strefa dzienna, w skład której najczęściej wchodzi pokój dzienny powinna znajdować się od południowej strony, co umożliwi doświetlenie tego pomieszczenia naturalnym światłem oraz dogrzanie dzięki energii słonecznej. Z tego właśnie względu większość projektów domów modułowych od południowej strony uwzględnia duże przeszklenia, które umożliwiają dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu.
Wysokie zaawansowanie technologiczne gwarantuje wyższą energooszczędność niż budynki tradycyjne
Warto mieć świadomość, że domy modułowe to rozwiązania, które są wysoko zaawansowane technologicznie. Gwarantuje to wyższą energooszczędność niż budynki tradycyjne. Jak wiadomo poszczególne elementy domów modułowych powstają w wyspecjalizowanych fabrykach, w związku z czym są wykonane dużo dokładniej niż w przypadku tradycyjnej budowy. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w domach modułowych stawia się na nowoczesne rozwiązania, które zapewniają energooszczędność. Doskonałym przykładem może być rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej sposób działania opiera się na usuwaniu z pomieszczeń wilgoci oraz zanieczyszczeń, czy równoczesnym odzysku ciepła z już nagrzanego powietrza. Więcej różnic pomiędzy domami modułowymi, a tradycyjnymi budynkami można znaleźć w artykule Dom modułowy czy murowany – który wybrać i jakie są różnice?
Wysoka izolacja termiczna – niższe rachunki na ogrzewanie
Konstrukcja domów modułowych zakłada wysoką izolację termiczną ścian, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. W jaki sposób ocieplane są domy modułowe? Warto zauważyć, że w przypadku tego typu budynków izolacja jest podwójna ponieważ obejmuje ocieplenie wewnętrzne z wełny mineralnej znajdującej się wewnątrz konstrukcji szkieletowej oraz tradycyjne ocieplenie zewnętrzne wykonane ze styropianu. Przekrój ściany domu modułowego wygląda więc następująco (patrząc od wewnątrz):
– płyta gipsowo- kartonowa;
– folia paroizolacyjna;
– konstrukcja szkieletowa wypełniona wełną mineralną;
– folia paroprzepuszczalna;
– płyta OSB;
– styropian;
– tynk (elewacja).
Dzięki takiej konstrukcji ściany zewnętrzne charakteryzują się niską wartością współczynnika przenikania ciepła, a ogrzewanie domu modułowego nie wymaga dużej ilości energii ze względu na małe straty ciepła. Oczywiście wysoka izolacja termiczna wymaga odpowiedniej wentylacji, co zagwarantuje odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu. W związku z tym wiele osób decyduje się na wspomnianą już rekuperację, która nie tylko wentyluje pomieszczenia, ale zapewnia również odzysk ciepła.
Możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła
Powszechnie wiadomo, że domy modułowe są energooszczędne, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że można w ich przypadku mówić również jako o domach pasywnych. Oczywiście nie w każdym przypadku, ponieważ wymaga to zastosowania odpowiednich rozwiązań. Przykładem może być ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie ją zasilała. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a świadczy o tym chociażby popularność wyszukiwania w Internecie hasła: dom modułowy a pompa ciepła. Oczywiście należy mieć świadomość, że zastosowanie połączenia pompy ciepła oraz fotowoltaiki wymaga sporych nakładów, jednak w efekcie ogrzewanie domu modułowego może być darmowe. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie również zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną wykorzystywaną w pozostałych celach, co sprawia, że rachunki za prąd również mogą być znikome. Dom modułowy a panele fotowoltaiczne to fraza, która cieszy się dużą popularnością w wyszukiwarce, szczególnie w czasach, gdy ceny energii bardzo szybko rosną.
Podsumowując należy stwierdzić, że domy modułowe są energooszczędne, a co za tym idzie ich budowa i eksploatacja jest zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna. Oczywiście ważny jest również wybór odpowiedniego wykonawcy, który zagwarantuje najwyższą jakość.