Czym jest drewno KVH?
Rosnąca popularność domów modułowych wykonanych z drewna KVH powoduje, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czym ono w ogóle jest. Potwierdzeniem tego faktu może być duża ilość zapytań w wyszukiwarce na hasło: drewno KVH co to jest. W związku z tym warto wiedzieć, że drewno KVH to drewno konstrukcyjne lite, które odpowiada wymaganiom europejskiej normy EN1912. W efekcie zamawiając drewno KVH każdorazowo można mieć pewność tego, że będzie to materiał budowlany o określonych właściwościach i cechach. Jest to możliwe dzięki temu, że tego typu drewno powstaje przy zastosowaniu technologii klejenia wzdłużnego na mikrowczepy. W efekcie pozwala to uzyskać elementy drewniane o niemal dowolnej długości (nawet do 13 metrów bieżących) zachowując jednocześnie ich wysoką wytrzymałość oraz stabilność wymiarową. Warto bowiem wiedzieć, że drewno KVH to produkt posiadający klasę wytrzymałości C24 oraz wyróżniający się naprawdę niską wilgotnością, która w praktyce oscyluje w granicach 15%. W efekcie przekłada się to na wysoką trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.
Drewno KVH a koszty budowy domów modułowych
Jedną z najczęściej wyszukiwanych w Internecie informacji dotyczących drewna KVH jest jego cena, co potwierdza popularność wpisywania do wyszukiwarki hasła: drewno KVH cena. Z związku z tym warto mieć świadomość tego, że jest ono droższe niż standardowe drewno konstrukcyjne, na co wpływa przede wszystkim stosowana w tym przypadku technologia wytwarzania. Za wyższą ceną idzie jednak jakość, ponieważ zamawiając drewno KVH można mieć pewność, że będzie to produkt posiadający określone parametry. Z drugiej jednak strony wykorzystanie drewna KVH do budowy całorocznych domków modułowych sprawia, że realizowane przy jego zastosowaniu konstrukcje stają się droższe niż budynki tego typu zbudowane przy użyciu klasycznego drewna konstrukcyjnego. W związku z tym porównując konkretne projekty domów modułowych warto zwrócić uwagę na rodzaj materiałów oraz technologię budowy wykorzystywaną przez danego producenta. Wyższa cena z reguły będzie bowiem oznaczała zastosowanie lepszych materiałów, a przykładem może być właśnie drewno KVH, dzięki któremu konstrukcja jest znacznie bardziej wytrzymała i trwała.
Zastosowanie drewna KVH w domach modułowych
Drewno oklejone KVH to materiał budowlany, który jest coraz częściej stosowany przez renomowanych producentów domów modułowych. Przykładem może być firma MARKAEKO, która oferuje nie tylko domki bez pozwolenia, ale również biura modułowe. Realizowane przez nią projekty opierają się na konstrukcji szkieletowej wykonanej właśnie z drewna KVH, które wykorzystywane jest nie tylko do stworzenia konstrukcji ścian budynków, ale również więźby dachowej, czy jako podkonstrukcje tarasowe i elewacyjne. Ze względu na wysoką jakość oraz estetyczny wygląd drewno KVH w domach modułowych wykorzystywane jest także w formie odkrytych elementów konstrukcyjnych, czyli różnego rodzaju belek. W tym przypadku stosuje się drewno KVH w klasie Si, czyli odpowiednio wyselekcjonowane elementy pozbawione sęków i przebarwień. Jeżeli bowiem ma ono zostać zasłonięte innymi materiałami, to z reguły wykorzystuje się drewno w klasie Nsi, która jest określana jako niewizualna. W obu przypadkach jednak drewno KVH posiada tę samą wytrzymałość.
Zalety inwestowania w domy modułowe z drewna KVH
Dom modułowy z drewna KVH to konstrukcja, która posiada wiele zalet. Wymienić wśród nich należy przede wszystkim jej trwałość, która jest efektem tego, że drewno KVH wyróżnia nie tylko wysoka wytrzymałość, ale również niski poziom wilgotności. W efekcie jest to materiał wykazujący niską skłonność do skręcania oraz stabilność wymiarową, co przekłada się na łatwość obróbki oraz dokładność. Wszystko to powoduje, że domy modułowe wykonane z drewna KVH mogą przetrwać dziesiątki lat, a co za tym idzie służyć jako budynki wielopokoleniowe. Niewątpliwą zaletą inwestowania w domy modułowe z drewna KVH jest również energooszczędność, co wynika z faktu, że tego typu materiał konstrukcyjny posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. W efekcie spełnia restrykcyjne normy dotyczące energooszczędności budynków, co przekłada się na niskie koszty ich eksploatacji. Plusem inwestycji w tego typu rozwiązanie jest również atrakcyjny wygląd drewna KVH, dzięki któremu może być ono wykorzystane do realizacji projektów obejmujących odsłonięte elementy konstrukcyjne (wewnętrzne bądź zewnętrzne), co pozwala nadać aranżacji odpowiedni charakter.
Przyszłość domów modułowych z drewna KVH
Ilość zalet domów modułowych z drewna KVH powoduje, że warto zastanowić się nad przyszłością tego typu rozwiązania. Już teraz bowiem można zaobserwować rosnącą popularność wykorzystania tej technologii, co sprawia, że z czasem powinna być ona stosowana jeszcze częściej. Z pewnością przyczyni się do tego coraz większa dostępność drewna KVH, które wytwarzane jest wyłącznie przez uprawnionych do tego producentów, którzy zagwarantują mu odpowiednie parametry, a co za tym idzie jakość. To właśnie wysoka jakość sprawia, że przyszłość domów modułowych z drewna KVH wydaje się być bardzo pozytywna, ponieważ już teraz wielu inwestorów zauważa, że inwestując w tego typu rozwiązanie może nabyć dom, który posłuży nie tylko im, ale również ich dzieciom, czy nawet kolejnym pokoleniom. Oczywiście w tym momencie domy z drewna KVH są droższe niż domki modułowe ze zwykłego drewna konstrukcyjnego, jednak w chwili, gdy technologia ta stanie się standardem cena powinna być jeszcze bardziej atrakcyjna.
Podsumowując należy stwierdzić, że drewno KVH w domach modułowych to materiał konstrukcyjny, który gwarantuje, że budynek przetrwa dziesiątki lat. W związku z tym inwestycja w tego typu rozwiązanie jak najbardziej ma sens, a przemawia za nią również możliwość uzyskania optymalnych parametrów w zakresie energooszczędności.