Pojęcia domów prefabrykowanych i modułowych często stosowane są zamiennie. I choć w obu przypadkach do budowy wykorzystuje się elementy wyprodukowane w fabryce, istnieją między nimi zasadnicze różnice. Czym więc są domy prefabrykowane i co odróżnia je od konstrukcji modułowych?
Domy prefabrykowane – czym są?
Technologia budownictwa prefabrykowanego polega na stawianiu budynków przy użyciu prefabrykatów o różnej konstrukcji. Domy prefabrykowane powstają z wcześniej przygotowanych komponentów w formie ścian oraz stropów, które są transportowane na plac budowy, a następnie montowane, łączone i wykańczane. Dobrym przykładem budynków prefabrykowanych mogą być popularne w Polsce bloki z tak zwanej wielkiej płyty. Mimo że budzą one niekoniecznie pozytywne skojarzenia, nie należy do tej metody wznoszenia budynków podchodzić sceptycznie – współcześnie budownictwo prefabrykowane to szybko rozwijający się trend nie tylko w Polsce, ale i w Europie, który może stanowić konkurencję dla tradycyjnych metod budowy.
Jakie są główne różnice między domami prefabrykowanymi a modułowymi?
Co jednak odróżnia dom prefabrykowany od modułowego? Budynki modułowe też powstają z elementów prefabrykowanych, ale są one ze sobą łączone już w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób tworzy się całe sekcje budynku, który w takiej postaci są transportowane do docelowej lokalizacji i tam montowane. Przy wykorzystaniu tej technologii powstają między innymi domki całoroczne czy biura modułowe.
Co warto dodać, dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji, łączenie modułów jest bardzo szybkie i sprawne – zarówno w poziomie, jak i w pionie, co pozwala na wznoszenie nawet piętrowych obiektów. Doskonałym przykładem możliwości, jakie daje budownictwo modułowe, jest projekt domku CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z” o powierzchni użytkowej 28 m2. W zależności od koncepcji i preferencji inwestora umożliwia on postawienie budynku parterowego lub piętrowego z dwóch modułów połączonych w kształt litery „L” lub „Z”.
Czym jeszcze różnią się domy gotowe prefabrykowane od modułowych? Jak zostało wspomniane, domy prefabrykowane są wznoszone z wytworzonych wcześniej komponentów w formie ścian i stropów, montowane, łączone, a dopiero na końcu wykańczane. Budynki modułowe, w tym powierzchnie biurowe czy domki bez pozwolenia, są transportowane w postaci gotowych wnętrz. Po montażu modułów wystarczy więc zamknąć miejsca połączeń, po czym budynek może zostać oddany do użytkowania.
Aspekt ten ma wpływ także na czas realizacji całej inwestycji. Choć w obu przypadkach czas montażu budynku na działce wynosi przeciętnie kilka dni, dom prefabrykowany musi zostać jeszcze wykończony, co odbywa się na placu budowy i trwa odpowiednio dłużej. Ponadto domy modułowe, w przeciwieństwie do domów prefabrykowanych, nie muszą być stale związane z gruntem. Oznacza to, że decydując się na dom modułowy 35 m2 czy nawet większy, w razie potrzeby można go zdemontować i przetransportować w inne miejsce.
Porównanie cen domów prefabrykowanych i modułowych
Jeśli chodzi o domy prefabrykowane, cena wzniesienia takiego budynku z reguły jest porównywalna z budową domu modułowego. Obie technologie przewidują wykorzystanie prefabrykatów wyprodukowanych w fabryce, więc ewentualne różnice mogą dotyczyć użytych materiałów i procesu montażu budynku. Przykładowo domki modułowe w firmie MARKAEKO kosztują już od 1999 zł netto za 1 m2. W kwocie tej ujęte są szkielet budynku z dachem, stolarka okienna i drzwiowa, zaimplementowane instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym standardem.
Co lepiej postawić w Polsce – dom modułowy czy dom prefabrykowany?
Projekty domów prefabrykowanych i modułowych cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Na które rozwiązanie lepiej jednak postawić, decydując się na budowę domu w naszym kraju? Wiele zależy od oczekiwań inwestora. Domy prefabrykowane mogą być lepszą propozycją dla osób, które chcą wznieść dom jednorodzinny o bardziej skomplikowanym obrysie ze skośnym dachem. Warto tylko pamiętać o tym, że dom prefabrykowany – po połączeniu komponentów – wymaga jeszcze wykończenia, co wydłuża czas realizacji.
Domy modułowe natomiast najczęściej mają dość regularne kształty i prosty dach – doskonale widać to w projektach domków CUBEEKO MINI czy CUBEEKO MAXI „C”. Pod względem estetyki czy standardu w niczym nie odbiegają jednak ani od domów prefabrykowanych, ani murowanych. Co więcej, na plac budowy dostarczane są już wykończone moduły, dzięki czemu budynek może zostać szybciej oddane do użytku. Domki modułowe to świetne rozwiązanie również dla inwestorów działających w branży turystycznej – korzystając z tej technologii, wznosi się między innymi budynki hotelowe, gdzie do docelowej lokalizacji transportowane są moduły z gotowym wnętrzem, czy w pełni wykończone domki letniskowe.
Zarówno domy prefabrykowane, jak i modułowe jest przyszłościowym rozwiązaniem. Wybór optymalnego dla siebie rozwiązania warto więc uzależnić od własnych oczekiwań dotyczących między innymi czasu realizacji inwestycji czy mobilności budynku – pod tymi względami budownictwo modułowe daje bez wątpienia większe możliwości.