Domy modułowe powstają z gotowych elementów – czyli właśnie modułów – wytworzonych z prefabrykatów. Przywożone są one na miejsce budowy i tam składane. Dzięki temu stawianie budynku trwa o wiele szybciej niż przy zastosowaniu klasycznych metod budowlanych, nie generuje też szkodliwych hałasów ani odpadów, które trzeba utylizować. Koszta inwestycji również często okazują się niższe niż przy tradycyjnej murarce. Co istotne, dom modułowy jest bardzo mobilny – nie jest powiązany fundamentami z gruntem, toteż w każdej chwili można go przestawić w inne miejsce. Te i wiele innych zalet sprawiają, że togo typu budownictwo zyskuje na popularności. Na rynku dostępnych jest coraz więcej projektów domów modułowych, dzięki czemu klienci mogą dostosować je do własnych potrzeb, a samo budownictwo modułowe staje się zróżnicowane i stylistycznie ciekawe.
Jakie są najpopularniejsze projekty domów modułowych?
Według przepisów wprowadzonych w 2015 roku, budynek o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę (wystarczy zgłoszenie), pod warunkiem, że jest dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jego strefa oddziaływania nie wykracza poza działkę, na której został zaprojektowany. Coraz więcej tego typu obiektów – zarówno domków mieszkalnych, jak i budynków biurowych – ma konstrukcję modułową, ale pamiętać trzeba, że z modułów powstać może również większy dom całoroczny.
Bardzo popularne są domki całoroczne projektowane na wymiar. Zaliczyć można do nich:
1) CUBEEKO MINI – budynek parterowy składający się z jednego modułu o powierzchni zabudowy 17,4 m2 oraz powierzchni użytkowej 13,9 m2. Idealnie nadaje się na domek mieszkalny sezonowy lub biuro. Dzięki odpowiednio zastosowanej technologii wykonania ścian, sprawdzi się zarówno w sezonie letnim, jak też zimowym. Oferuje znaczne możliwości aranżacji oraz rozbudowy o kolejne moduły.
2) CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z” – budynek parterowy lub piętrowy, składający się z dwóch modułów o rozmiarze CUBEEKO MINI, połączonych ze sobą na kształt liter L lub Z. Powierzchnia zabudowy wynosi 34,8 m2 (czyli dom można wybudować na zgłoszenie), a powierzchnia użytkowa to 28 m2.
3) CUBEEKO MAXI „C” – budynek w wersji parterowej lub piętrowej. Jego powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2, toteż wymagane jest pozwolenie na budowę. Budynek parterowy składający się z trzech modułów połączonych ze sobą w kształt litery „C”. Powierzchnia zabudowy wynosi 52,2 m2, a powierzchnia użytkowa 42 m2. Ta odmiana może mieć wiele zastosowań, doskonale sprawdzi się przykładowo jako całoroczny dom rodzinny.
4) CUBEEKO OSADA – wersja osiedlowa domków modułowych, powstała z myślą o potencjalnych inwestorach, którzy planują budowę budowę domków na wynajem. Powierzchnia zabudowy pojedynczego modułu to 17,4 m2, a powierzchnia użytkowa – 13,9 m2. W przypadku podwójnego modułu powierzchnia zabudowy to 34,8 m2, a powierzchnia użytkowa 28 m2. Konstrukcja modułu jest szkieletowo-drewniana. Bryła domku wyizolowana została termicznie wełną mineralna, dzięki czemu spełnione są cechy całorocznego budynku.
5) DWUSPAD – wersja domu modułowego parterowa lub z antresolą, popularnie określana „Nowoczesną Stodołą”. Powierzchnia zabudowy wynosi 35 m2, dom można więc postawić bez pozwolenia. Powierzchnia użytkowa wersji bez antresoli to 28,73 m2, a wraz z antresolą aż 40,92 m2. Atutem tego projektu jest możliwość wykorzystania poddasza na antresole, która daje więcej możliwości, jak choćby dodatkowe pomieszczenie sypialne w domku. Schody na antresolę mogą być stałe lub składane. Konstrukcja modułu jest szkieletowo-drewniana, a bryła budynku wyizolowana została termicznie wełną mineralną, dzięki czemu DWUSPAD spełnia cechy domu całorocznego.
Bez względu na to, który model wybierzemy, zdecydowanie warto zamówić projekt z kosztorysem.
Jakie są trendy w projektowaniu domów modułowych na rynku?
Obecnie coraz popularniejszym trendem w budownictwie jest stawianie na prostotę, praktyczność oraz przyjazność dla środowiska. Domy modułowe też idą w tym kierunku. Ich stylistyka jest przyjemna dla oka, nowoczesna i pozbawiona zbędnych udziwnień. Są one projektowane w taki sposób, by ich użytkowanie – niezależnie od tego, czy budynek wykorzystywany jest w celach mieszkalnych, czy do pracy, np. jako biuro – było komfortowe, ergonomiczne oraz możliwie najbardziej ergonomiczne.
Czy istnieją domy modułowe o różnych rozmiarach, które można dostosować do indywidualnych potrzeb?
Poszczególne modele domów modułowych mają różne rozmiary, zarówno, jeśli chodzi o powierzchnię zabudowy, jak i użytkową. Do tego istnieje możliwość powiększenia budynku o kolejne moduły, dzięki czemu zyskamy dodatkowe pomieszczenia lub w jakikolwiek inny sposób dostosujemy go do swoich indywidualnych potrzeb. Pod tym względem budownictwo modułowe jest bardzo plastyczne, co dotyczy projektów domów modułowych parterowych, piętrowych, całorocznych i wszelkich innych.
Jakie są różnice między domami modułowymi parterowymi a piętrowymi?
Domu modułowe piętrowe oferują większą powierzchnię użytkową niż parterowe, przy zachowaniu tej samej powierzchni zabudowy (przykład – DWUSPAD). Dzięki temu można wygospodarować dodatkowe pomieszczenia, jak chociażby sypialnie czy biura. Budynek piętrowy, ze względu na większą powierzchnię użytkową, lepiej nadaje się na dom mieszkalny całoroczny.
Czy istnieją domy modułowe ekologiczne, z wykorzystaniem energii odnawialnej?
Domy modułowe w zasadzie z definicji są przyjazne dla środowiska naturalnego. Do wykonania ich szkieletu używane jest suszone komorowo drewno KVH klasy C24 CE, z kolei energooszczędność i niskie koszta eksploatacji gwarantuje zastosowanie izolacji oraz stolarki o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Dodatkowo, ich budowa generuje znacznie mniej hałasu niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod murarskich, nie pozostawia też po sobie odpadów budowlanych, które należałoby zutylizować.
Od strony czysto energetycznej dom modułowy również może być bardzo ekologiczny. Do zasilania poszczególnych urządzeń wchodzących w skład instalacji da się wykorzystywać energię odnawialną. Istnieje przykładowo możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej do pozyskiwania elektryczności.