man shows his family the solar panels on the plot near the house during a warm day

Domy modułowe energooszczędne – czy warto w nie inwestować?

Popularność domów modułowych systematycznie rośnie, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Wśród nich wymienia się również energooszczędność, która przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Jakie energooszczędne rozwiązania stosowane są w domach modułowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego projektu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Domy modułowe energooszczędne, czyli jakie?

Domy modułowe energooszczędne to budynki wytwarzane w technologii modułowej, czyli powstające z gotowych elementów. Te z kolei produkowane są w wyspecjalizowanych fabrykach, a na miejscu budowy jedynie składane w całość. W zależności od producenta w fabryce powstaje nawet 90-95% domu. Co pozwala klasyfikować dom modułowy jako energooszczędny? Warto wiedzieć, że domy modułowe energooszczędne to budynki o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 40 kWh/(m²·rok). Takie parametry osiąga się głównie dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów oraz prostej bryle bez występowania mostków cieplnych.

Jakie energooszczędne rozwiązania są stosowane w domach modułowych?

Domy modułowe energooszczędne to budynki o prostej bryle, których konstrukcja ogranicza ryzyko powstawania mostków cieplnych, a co za tym idzie do ich ogrzania potrzebne jest znacznie mniej energii. Oprócz tego w domach modułowych stosowane są również energooszczędne rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Wyróżnia się wśród nich przede wszystkim:

– bardzo dobre ocieplenie – w technologii modułowej stosuje się materiały o najlepszych parametrach w zakresie przepuszczalności cieplnej. Szkieletowa konstrukcja budynku umożliwia zastosowanie wełny mineralnej w środku ścian, co pozwala docieplić budynek oraz zdecydowanie go wyciszyć. Po ociepleniu ścian wykonuje się również elewację zewnętrzną, która nadaje budynkowi charakter oraz sprawia, że niczym nie odbiega on od domów murowanych;

– prawidłowe usytuowanie względem stron świata – wpływ na zapotrzebowanie domu na energię ma również jego usytuowanie względem stron świata, ponieważ można w ten dogrzać dom dzięki energii słonecznej. W tym celu zaleca się umieszczenie dużych przeszkleń od strony południowej, co pozwala nie tylko doświetlić pomieszczenia, ale również je ogrzać. Unikać należy natomiast okien po stronie północnej, ponieważ szyby mają słabsze parametry termiczne niż ściany;

– odpowiednie usytuowanie pomieszczeń – część mieszkalna (salon, kuchnia itp.) powinna znajdować się od strony południowej, a od strony północy warto umieścić łazienkę, czy pomieszczenia gospodarcze.

Dodatkowo domy modułowe często wyposażone są również w rekuperację, fotowoltaikę, czy kolektory słoneczne jednak rozwiązania te nie czynią domu energooszczędnym, ale mogą sprawić, że będzie to budynek pasywny.

Czy energooszczędność w domach modułowych się opłaca?

Warto mieć świadomość, że energooszczędność w domach modułowych zdecydowanie się opłaca, ponieważ bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji budynku. Energooszczędne domy modułowe zyskują coraz więcej zwolenników, dla których istotne są koszty ponoszone na ogrzewanie budynku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji stale rosnących kosztów energii oraz coraz ostrzejszej polityki klimatycznej. Decyzja o zakupie energooszczędnego domu modułowego to oznaka świadomości tego, że dbałość o dobro środowiska naturalnego jest równie ważne co zawartość portfela. O tym, że coraz więcej osób się z tym zgadza świadczy popularność wyszukiwania w Internecie hasła: domy modułowe energooszczędne 70m².

Czy energooszczędne domy modułowe są drogie?

Mówić o energooszczędnych domach modułowych nie sposób pominąć ich kosztu. W związku z tym warto zadać sobie pytanie: czy energooszczędne domy modułowe są drogie? Z pewnością nie, ponieważ technologia modułowa zakłada, używanie najwyższej jakości materiałów niezależnie od tego, czy naszym celem jest energooszczędność, czy chcemy po prostu postawić dom modułowy. Oczywiście wadą w tym przypadku jest konieczność dysponowania całą kwotą pieniędzy, co wynika z szybkości budowy domu modułowego. Warto również wziąć pod uwagę, że koszt energooszczędnego domu modułowego rekompensuje w pewnym stopniu niski koszt jego eksploatacji. Zaletą jest z pewnością również fakt, że domki modułowe do 35 m² można budować bez pozwolenia, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze na jego uzyskanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom modułowy energooszczędny?

Wybierając energooszczędny dom modułowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj i jakość zastosowanych materiałów, a także projekt budynku pod względem jego usytuowania względem stron świata oraz rozmieszczenia pomieszczeń. Co jeszcze jest istotne na tym etapie? Przede wszystkim powierzchnia domu, która przekłada się bezpośrednio na komfort jego użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia powierzchni w przyszłości, co następuje w skutek „doklejenia” kolejnych, identycznych modułów. Przykładem takiego rozwiązania może być projekt CUBEEKO MINI, który można przekształcić w CUBEEKO MEDIUM „L”/”Z”. W tym przypadku są to domy modułowe o powierzchni do 35 m², w związku z czym ich budowa nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Domy modułowe bez pozwolenia to budynki całoroczne, które zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz są tanie w eksploatacji.

Podsumowując należy stwierdzić, że energooszczędne domy modułowe to technologia, która ma przed sobą przyszłość. Ich popularność w Polsce systematycznie rośnie, ponieważ są to rozwiązania, które z powodzeniem budowane są na całym świecie, np. w Kanadzie, Niemczech, czy krajach skandynawskich. Co więcej, funkcjonują nie tylko jako domy, ale również biura modułowe.