modular houses in the assembly shop. 3d illustration

Domki holenderskie kontra domy modułowe – jakie są główne różnice?

Domki holenderskie, potocznie nazywane domkami na kółkach, w Polsce są znane od co najmniej kilkunastu lat. To ciekawe rozwiązanie dla działkowiczów czy osób lubiących spędzać czas poza miastem. Czym jednak różnią się one od domów modułowych, jakie są ich zalety i wady i czy można w nich mieszkać przez cały rok?

Czym charakteryzują się domki holenderskie?

Domki holenderskie najczęściej zbudowane są na bazie ramy stalowej z kołami, stanowiącej oparcie dla całej konstrukcji. Ściany i dach zazwyczaj mają budowę szkieletową, a z zewnątrz domki wykańcza się sidingiem, blachą lub drewnem. Jak natomiast wygląda wnętrze domku holenderskiego? Z reguły jest to wykończenie materiałami, takimi jak linoleum, lekkie płyty lub ewentualnie drewno. Domki holenderskie są wyposażone w instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz mają wykończoną łazienkę i aneks kuchenny.

Domki holenderskie a domy modułowe – czym się różnią?

Wbrew pozorom między domkami holenderskimi a domami modułowymi nie można stawiać znaku równości. Do budowy konstrukcji holenderskich nierzadko wykorzystuje się niekoniecznie dobrej jakości materiały. Inaczej jest w przypadku domów modułowych, które powstają z ekologicznych surowców, takich jak suszone komorowo drewno KVH klasy C24 CE.

Ponadto w domkach holenderskich ściany, podłogi i dach zwykle są dość cienkie, a izolacja jest niewielka lub nie ma jej wcale. I choć na rynku można znaleźć domek holenderski całoroczny, o wiele większy komfort użytkowania zapewniają obiekty wykonane z prefabrykatów. Modułowe domki całoroczne są pod tym względem podobne do tradycyjnych budynków – są wyposażone w nowoczesne systemy izolacyjne oraz stolarkę okienną i drzwiową, dzięki czemu z powodzeniem można z nich korzystać niezależnie od panującej aury.

Domek holenderski różni się od domu modułowego również oferowanym standardem. W domkach holenderskich z reguły stosuje się tanie, a przy tym nie zawsze najwyższej jakości materiały wykończeniowe. Konstrukcje modułowe natomiast pod względem estetyki i standardu wykończenia w niczym nie odbiegają od budynków murowanych, gwarantując mieszkańcom maksymalny komfort i wygodę. Domki holenderskie będą więc optymalną propozycją dla osób, które lubią spędzać czas poza miastem, ale przedkładają cenę nad standard zakwaterowania.

Zalety i wady domków holenderskich

Jak każde rozwiązanie, także domki holenderskie mają określone zalety i wady. Na korzyść domków holenderskich mogą przemawiać przede wszystkim:

  • stosunkowo niska cena zakupu,
  • różnorodność ofert pod względem wielkości czy oferowanego standardu,
  • mobilność – domek holenderski można przewieźć w dowolne miejsce,
  • funkcjonalny rozkład pomieszczeń,
  • możliwość zakupu gotowego domku od ręki – nie trzeba czekać na jego wybudowanie.

Domki holenderskie nie są jednak pozbawione wad. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • podatność na korozję,
  • niezbyt dobra wentylacja, co wiąże się z ryzykiem gromadzenia wilgoci,
  • nie najlepsze właściwości termiczne – wnętrze domku holenderskiego szybko się nagrzewa i wychładza.

Ostatnie dwie wymienione wady mogą dla niektórych okazać się zaskakujące – często bowiem mówi się, że w domkach holenderskich można mieszkać przez cały rok. I choć wśród dostępnych na rynku ofert można znaleźć domek holenderski całoroczny ocieplony, w większości przypadków jakość wykonanej izolacji nie będzie tak wysoka jak w domach modułowych.

Czy konstrukcje modułowe są lepsze od domków holenderskich?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od oczekiwań przyszłych użytkowników – domku holenderskiego lub modułowego. Jeśli chcą oni cieszyć się niezależnością i móc spędzać czas na łonie natury w niemal dowolnym miejscu i czasie, mają bardzo ograniczony budżet, a przy tym nie przywiązują większej uwagi do standardu – wartą rozważenia opcją może okazać się właśnie domek holenderski.

Nie sposób jednak pozostać obojętnym na liczne zalety konstrukcji modułowych, jak krótki czas budowy, ekologiczność, możliwość postawienia domu nawet na działce o trudnych warunkach terenowych czy wysoka estetyka i standard wykończenia. Jako że cieszą się one w Polsce stale rosnącą popularnością, projekty domów modułowych cechują się też coraz większą różnorodnością. Z powodzeniem więc można znaleźć niewielkie, również niedrogie w budowie domki bez pozwolenia. Przykładem takich koncepcji może być CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2 czy nieco większy CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z”, gdzie powierzchnia użytkowa wynosi 28 m2. Dostępne są także projekty większych budynków – takie jak CUBEEKO MAXI „C”, w którym powierzchnia użytkowa to 42 m2. Co ważne, domy modułowe również są mobilne, więc w razie potrzeby można je zdemontować i postawić w innym miejscu.

Porównanie kosztów postawienia domku holenderskiego a domu modułowego

Koszty postawienia domku holenderskiego i domu modułowego są uzależnione od wielu czynników. Tanio domki holenderskie można kupić już za 20-30 tys. zł, ale na rynku nie brakuje też ofert sprzedaży, w których kwota oscyluje w granicach 150-200 tys. zł. Wszystko zależy od wielkości domku oraz standardu jego wykończenia.

Jaka jest natomiast cena domów modułowych? W firmie MARKAEKO kosztują one już od 1999 zł netto za 1 m2. Kwota ta obejmuje szkielet budynku wraz z dachem, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje zaimplementowane na etapie produkcji prefabrykatów oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym standardem. Cena nie uwzględnia kosztów wyposażenia domku w meble i sprzęty.

Choć domki holenderskie wciąż będą cieszyć się popularnością, domy modułowe stają się dla nich coraz poważniejszą konkurencją. Są one znakomitą alternatywą przede wszystkim dla osób, które cenią nie tylko swobodę i mobilność, ale także jakość, trwałość, estetykę i wyższy standard.