Domki bez pozwolenia

Wszystko, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Choć domki bez pozwolenia można stawiać już od kilku lat, dyskusja na ten temat rozgorzała na nowo po ogłoszeniu przez polski rząd założeń programu Nowy Ład. Jaki domek nie wymaga pozwolenia na budowę, jakie warunki musi spełnić i czy warto w ogóle zdecydować się na to rozwiązanie?

Rodzaje domków modułowych bez pozwolenia

Projekty domków, które można zbudować bez pozwolenia, dostępne są w ofercie firmy MARKOEKO. Jednym z nich jest domek modułowy CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2 oraz powierzchni zabudowy 17,4 m2. To budynek parterowy, który mimo pozornie niewielkiej przestrzeni może zostać zaaranżowany na kilka sposobów. Zaletą tego rozwiązania jest też nowoczesna technologia wykonania ścian, dzięki której doskonale sprawdzi się on jako domek całoroczny.

Inną propozycją jest projekt domku modułowego CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z”, w którym powierzchnia użytkowa wynosi 28 m2, a powierzchnia zabudowy – 34,8 m2. W zależności od koncepcji projekt ten umożliwia wzniesienie budynku parterowego lub piętrowego z dwóch modułów połączonych w kształt litery „L” lub „Z”. Mnogość możliwości zagospodarowania wnętrza domku sprawia, że może on pełnić funkcję domku mieszkalnego dla 2-3 osób. W ofercie znajduje się także domek modułowy CUBEEKO MAXI „C”, ale z uwagi na powierzchnię zabudowy wynoszącą 52,2 m2, w świetle obecnych przepisów jego budowa wymaga uzyskania pozwolenia.

Domki bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania

Jakie warunki trzeba spełnić, aby postawić dom modułowy bez pozwolenia?

Potrzeby klienta

Dom modułowy bez pozwolenia można postawić, gdy powierzchnia jego zabudowy wynosi nie więcej niż 35 m2. Modułowe domki bez pozwolenia muszą przy tym być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ile kosztuje dom modułowy bez pozwolenia?

Potrzeby klienta

Modułowe domki drewniane całoroczne bez pozwolenia w firmie MARKAEKO kosztują już od 3900 zł netto za 1 m2. Cena ta obejmuje szkielet budynku wraz z dachem, stolarkę okienną i drzwiową, zaimplementowane na etapie wytwarzania prefabrykatów instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym przez inwestora standardem. 

Czy warto postawić dom modułowy bez pozwolenia?

Potrzeby klienta

Domy modułowe mają szereg zalet. Krótszy czas i niższe koszty realizacji inwestycji, mobilność, ekologiczność, energooszczędność czy wysoki standard i estetyka wykończenia to tylko najważniejsze aspekty, dla których warto wziąć pod uwagę budowę domu w technologii modułowej.

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami bez pozwolenia można zbudować domek, którego powierzchnia zabudowy wynosi do 35 m2. Rozważając taką inwestycję, warto zainteresować się budynkami wznoszonymi z prefabrykatów. Modułowe domki bez pozwolenia buduje się szybciej, a najczęściej również taniej, a pod względem estetycznym w niczym nie odbiegają one od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Domki całoroczne modułowe na wymiar

Choć domki bez pozwolenia mogą być wznoszone z różnych materiałów, wartą rozważenia propozycją są wspomniane już domki modułowe. Dlaczego? To rozwiązanie mające szereg zalet, do których zalicza się przede wszystkim:

 

  • krótszy czas budowy – modułowe domki drewniane całoroczne bez pozwolenia są z reguły gotowe do użytkowania w ciągu kilku tygodni;
  • niższy koszt inwestycji – mając na uwadze stale rosnące ceny materiałów budowlanych, modułowe domki bez pozwolenia stają się nie tylko nowoczesną, ale i tańszą alternatywą dla tradycyjnych budynków;
  • mobilność – modułowe domki drewniane bez pozwolenia można w razie potrzeby zdemontować i wznieść na nowo w innej lokalizacji;
  • ekologiczność – prefabrykaty produkuje się z ekologicznych materiałów, na przykład suszonego komorowo drewna KVH klasy C24 CE;
  • energooszczędność – modułowe domki bez pozwolenia są wyposażone w nowoczesne systemy izolacyjne oraz stolarką okienną i drzwiową, co przekłada się na niższe koszty jego eksploatacji;
  • wysoki standard i estetyka wykończenia – modułowe domki bez pozwolenia na budowę pod względem estetycznym nie różnią się od budynków stawianych tradycyjnymi metodami. Inwestor ma również możliwość wyboru standardu wykończenia;
  • mniejsze ograniczenia terenowe – domki bez pozwolenia w technologii modułowej mogą być budowane nawet na posesjach o trudnych uwarunkowaniach terenowych, gdzie często wzniesienie tradycyjnego budynku byłoby niemożliwe.

Domki modułowe bez pozwolenia

Rodzaje obiektów, które aktualnie nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie jej zgłoszenia, zostały określone w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Zgodnie z nowelizacją przepisów, która weszła w życie w czerwcu 2015 roku, do tych obiektów należą między innymi:

  • wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
  • wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże czy wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.


W dużym uproszczeniu możemy więc postawić domek 35 m2 bez pozwolenia, ale należy pamiętać, że jest to powierzchnia zabudowy, a nie użytkowa. Wymagania te spełniają między innymi domki modułowe oferowane przez firmę MARKAEKO, które sprawdzają się jako domki mieszkalne i rekreacyjne zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Bardzo istotny jest też zapis mówiący o tym, że obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

W praktyce oznacza to, że projektując domki bez pozwolenia, należy mieć na uwadze przepisy dotyczące chociażby odległości szamba od sąsiedniej posesji czy emisji zanieczyszczeń. Mniej formalności wymagają natomiast domki rekreacyjne – można je zbudować na podstawie zgłoszenia, jeśli są parterowe, mają nie więcej niż 35 m2 i są użytkowane wyłącznie sezonowo. Domki bez pozwolenia na budowę muszą także być zgodne z MPZP, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt obowiązujący niezależnie od tego, czy domek jest budowany na zgłoszenie, czy na pozwolenie.

Szybki kontakt