dom-za-150-tysiecy-dom-w-cenie-mieszkania-czy-to-mozliwe

Dom za 150 tysięcy – dom w cenie mieszkania, czy to możliwe?

Dom wolnostojący z reguły jest znacznie droższą inwestycją niż zakup mieszkanie w mieście. Jeśli jednak zrezygnujemy z tradycyjnych metod budowlanych i zdecydujemy się na postawienie budynku modułowego, oba rozwiązania pod względem cenowym okazać się mogą bardzo porównywalne. Domy modułowe powstają z przygotowanych wcześniej elementów – właśnie modułów – które są przywożone na plac budowy i tam składane wraz z dedykowanymi instalacjami. Z uwagi na zastosowane ekologiczne materiały – prefabrykaty, z jakich powstaje całość, produkuje się na przykład z suszonego komorowo drewna KVH klasy C24 CE – niski poziom hałasu podczas budowy i brak odpadów budowlanych – a zatem i konieczności ich utylizacji – sprawiają, że ta metoda budowlana jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Okazuje się też stosunkowo niedroga, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na obiekt modułowy o powierzchni zabudowy do 35 m2, który można postawić bez pozwolenia na budowę. Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w artykule: Domki modułowe bez pozwolenia.

Jakie czynniki wpływają na koszt domu modułowego?

Ceny domków modułowych drewnianych całorocznych 35 m2 stawianych przez firmę MARKAEKO startują od poziomu 3900 zł netto za metr kwadratowy. W kwocie tej mieszczą się: szkielet budynku wraz z dachem, stolarka okienna i drzwiowa, zaimplementowane na etapie wytwarzania prefabrykatów instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne – zgodnie z wybranym przez inwestora standardem. Dom modułowy pod klucz o powierzchni zabudowy do 35 m2 można zatem postawić za kwotę poniżej 150 tys. zł, co, jeśli tylko taki metraż jest wystarczający, czyni go świetną alternatywą dla zakupu mieszkania w mieście.Wystarczy tylko wybrać najlepiej dostosowany do swoich potrzeb projekt domu za 150 tys. zł.

Na ostateczną cenę domku modułowego wpływają oczywiście liczne czynniki, takie jak:

  • finalny metraż (powierzchnia użytkowa może być większa niż powierzchnia zabudowy, w wypadku chociażby budynku o więcej niż jednej kondygnacji);
  • liczba kondygnacji;
  • koszta transportu modułów;
  • szczegółowe rozwiązania technologiczne;
  • sposób wykończenia.

Zwiększenie metrażu czy wzbogacanie domu o dodatkowe elementy stylistyczne bądź rozwiązania technologiczne rzecz jasna podwyższa jego cenę. Nie zmienia to faktu, że finalnie budownictwo modułowe z reguły okazuje się tańsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Jest też niedrogie w eksploatacji, przykładowo ze względu na swoją energooszczędność.

Czy lokalizacja ma znaczenie przy szukaniu domu w tej cenie?

Domy modułowe nie są trwale powiązane z gruntem za pomocą fundamentu. Można je więc postawić praktycznie w każdej lokalizacji, nawet na trudnym terenie, gdzie wybudowanie tradycyjnego domu byłoby niemożliwie lub zbyt drogie. Do tego są mobilne – w każdej chwili istnieje możliwość rozebrania ich, przewiezienia w inne miejsce i ponownego poskładania. Lokalizacja domu modułowego jest więc dowolna. Jedynie odległa trasa transportu modułów może wpłynąć na zwiększenie ceny.

Osoby zainteresowane domem modułowym bez pozwolenia, powinny pamiętać, że aby do budowy takiego wystarczyło tylko zgłoszenie, musi on spełniać wymogi zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, obszar jego oddziaływania nie może wykraczać poza działkę, na której został zaprojektowany, a liczba zbudowanych na działce obiektów o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 działki.

Czy dom w tej cenie może spełniać podstawowe standardy i wymagania?

To, że domy modułowe najczęściej okazują się tańsze niż te wybudowane z zastosowaniem tradycyjnych metod, wcale nie oznacza, że są od nich gorsze. Przeciwnie! Cechuje je wysoki standard i estetyka wykończenia. Domy modułowe – i te niewymagające pozwolenia na budowę, i te o większym metrażu – pod względem estetycznym nie różnią się od budynków stawianych tradycyjnymi metodami. Inwestor ma również możliwość wyboru standardu wykończenia. Innymi słowy, taki budynek jest równie ładny, komfortowy i praktyczny, co wzniesiony w sposób klasyczny. Można go też zasilać i ogrzewać przy użyciu nowoczesnych technologii, w tym OZE. Podstawowe standardy i wymagania, jakie inwestorzy stawiają przed domem w 2023 roku, w przypadku budownictwa modułowego zawsze są wypełnione.

Jakie są opcje rozwoju i rozbudowy takiego domu w przyszłości?

Budownictwo modułowe odznacza się wysoką plastycznością. Inwestor ma oczywiście możliwość wyboru projektu domu i standardu wykończenia, ale w przyszłości może sukcesywnie ulepszać budynek. Dzięki zastosowaniu modułów można, przykładowo, w łatwy sposób zwiększyć powierzchnię użytkową, np. dobudować poddasze czy antresolę. Da się również dostawiać kolejne moduły. Tu warto zwrócić uwagę na model CUBEEKO MINI. Jest to budynek parterowy składający się z jednego modułu o powierzchni zabudowy 17,4 m2, oraz powierzchni użytkowej 13,9 m2. Idealnie nadaje się na domek mieszkalny sezonowy, a także na mobilne biuro. Dzięki odpowiednio zastosowanej technologii wykonania ścian, sprawdzi się zarówno w sezonie letnim, jak też w zimowym. Co istotne, może służyć jako samodzielny budynek, ale także jako dodatkowy moduł do powiększenia domu.

Rozbudowa domu modułowego jest znacznie prostsza, szybsza oraz tańsza niż w przypadku wybudowanego w sposób tradycyjny.

Jaki jest obecny koszt budowy domu na rok 2023?

Inflacja spowodowała, że wybudowanie domu, zwłaszcza przy zastosowaniu tradycyjnych metod budowlanych, jest bardzo kosztowną inwestycją, a ceny stale rosną. Obecnie, w 2023 roku, trzeba na ten cel przeznaczyć około 700 tys. zł za 100 m2, czyli około 7 tys. zł za metr kwadratowy. Postawienie domu modułowego jest znacznie tańsze, jak wskazano wyżej. Do tego o wiele szybsze, gdyż cały proces prac budowlanych potrwać może zaledwie kilka tygodni. O ile zatem w tradycyjny sposób nie można postawić domu w cenie porównywalnej z kwotą za mieszkanie, o tyle dzięki budownictwu modułowemu możemy mieć wygodny domek za 150 tys. zł, i to bez pozwolenia.