Dom pod klucz w cenie mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Zaletą budownictwa modułowego jest nie tylko szybkość budowy, ale również relatywnie niskie koszty. W efekcie możliwy jest zakup domu pod klucz w cenie mieszkania, co jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem. Jakie są jego zalety? Dla kogo są domy pod klucz? Odpowiadamy.

Definicja „dom pod klucz”

Chcąc przedstawić zalety domów w standardzie pod klucz warto wyjaśnić najpierw to, co on obejmuje. Otóż, „dom pod klucz” to budynek, w którym można zamieszkać praktycznie z dnia na dzień. Jest to możliwe, ponieważ jego wykończenie obejmuje nie tylko tynki wewnętrzne, czy wszystkie niezbędne instalacje, ale również wykończenie podłóg, montaż armatury łazienkowej, czy mebli i sprzętu AGD w kuchni. W efekcie kupując dom pod klucz wystarczy przewieźć do niego rzeczy osobiste, a następnie w nim zamieszkać. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że kupując dom pod klucz należy zwrócić uwagę na zakres wykończenia oferowany przez jego sprzedawcę. W praktyce może on się bowiem różnić, jednak założenie jest takie, że powinien to być budynek, w którym można zamieszkać bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac wykończeniowych.

Jakie są zalety kupna domu pod klucz?

Podstawową zaletą domów wykończonych w standardzie pod klucz jest możliwość szybkiego zamieszkania w nowym budynku. Wynika to z faktu, że tego typu domy są w pełni wykończone, a co za tym idzie nie wymagają nie tylko dodatkowych prac, ale również środków, które należałoby przeznaczyć na ich realizację. Istotne w tym przypadku jest także to, że kupując dom pod klucz inwestor unika konieczności jego samodzielnego wykańczania, a co za tym idzie wyboru materiałów, czy szukania odpowiednich fachowców. Zarówno jedno, jak i drugie może być naprawdę problematyczne oraz przekłada się na jakość wykończenia budynku. Co jeszcze należy zaliczyć do zalet domów pod klucz? Otóż, jest to również spójność aranżacyjna, ponieważ tego typu budynki wykańczane są według sprawdzonych projektów i zgodnie z obowiązującymi trendami.

Dla kogo są domy pod klucz?

Gotowe domy pod klucz to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest to oczywiście efektem wymienionych wyżej zalet budynków wykończonych w tym standardzie. Warto jednak zastanowić się również nad tym dla kogo są domy pod klucz? Otóż, przede wszystkim jest to rozwiązanie oferowane osobom, które pragną kupić budynek umożliwiający niemal natychmiastowe wprowadzenie się. Może to być istotne dla nich z różnych przyczyn, ponieważ chodzić może nie tylko o brak czasu na samodzielne wykończenie i aranżację kupionego domu, ale również chęć zakupu budynku, który będzie wykończony w sposób nowoczesny. Poza tym domy pod klucz dedykowane są także osobom, które szukają oszczędności. Wbrew pozorom bowiem ceny domów jednorodzinnych pod klucz mogą być niższe niż koszt zakupu budynku w stanie deweloperskim oraz jego samodzielne wykończenie.

Dlaczego po odbiór domu warto przyjechać ze specjalistami?

Niezależnie od tego, czy kupowany jest dom wykończony w standardzie deweloperskim, czy pod klucz istotną kwestią jest jego odbiór. Jest to proces przekazania domu kupującemu, który może w tym momencie zgłosić sprzedawcy ewentualne usterki, czy niedoróbki. W związku z tym dobrą praktyką jest przyjechanie pod odbiór domu ze specjalistami, ponieważ dzięki posiadanemu doświadczeniu są oni w stanie dokładnie zweryfikować jakość danego budynku. W efekcie możliwe jest wyegzekwowanie wykonania ewentualnych poprawek, czy obniżenie ceny zakupu domu. Warto zatem wiedzieć, że na rynku funkcjonują wyspecjalizowane podmioty, które oferują usługi polegające na wsparciu inwestorów w procesie odbioru kupowanego budynku. Ich koszt nie jest specjalnie wysoki, jednak są to pieniądze, które warto poświęcić na to, by mieć pewność, że kupowany budynek posiada odpowiednią jakość.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kupna domu?

Podpisując umowę kupna domu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym cała transakcja przebiegnie bez zbędnych komplikacji. Co należy wśród nich wymienić? Otóż, istotny jest przede wszystkim szczegółowy zakres prac, które mają zostać wykonane przed odbiorem budynku przez inwestora. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet w przypadku domów pod klucz okazuje się, że standard wykończenia oferowany przez poszczególnych sprzedawców może znacznie się różnić. W zależności od producenta dom modułowy pod klucz może bowiem obejmować pełne wykończenie umożliwiające natychmiastowe zamieszkanie bądź nie posiadać wszystkich mebli. Co jeszcze jest istotne? Ważną kwestią jest z pewnością czas wykonania budynku, ponieważ obowiązujące terminy w wielu przypadkach muszą zgrywać się np. z zakończeniem umowy najmu dotychczasowego mieszkania.

Jakie są ceny domów modułowych gotowych pod klucz?

Kwestią, która nurtuje wiele osób są koszty związane z zakupem domu modułowego pod klucz. Potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: domy pod klucz cennik. Warto zatem mieć świadomość, że ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników, wśród których wymienić należy między innymi metraż danego budynku, jakość materiałów i wyposażenia użytego do jego wykończenia, czy zakres pojęcia „pod klucz”. W praktyce domy modułowe pod klucz w wielu przypadkach są znacznie tańsze niż mieszkania z rynku pierwotnego, dlatego też mogą stanowić dla nich doskonałą alternatywę. Ceny w tym przypadku zaczynają się od 3900 złotych za m², czyli są znacznie niższe niż aktualne ceny mieszkań nie tylko w dużych, ale również średnich miastach. Kupując modułowy dom pod klucz cena nie powinna być jednak najistotniejsza, ponieważ ważniejsza jest możliwość szybkiego zamieszkania w gotowym budynku.

Zalety i wady zakupu domu pod klucz

Wśród zalet domów modułowych pod klucz wymienić należy nie tylko szybkość budowy, a co za tym idzie możliwość niemal natychmiastowego zamieszkania, ale również wysoką jakość. Są to bowiem budynki produkowane w wyspecjalizowanych fabrykach, co powoduje, że ich elementy doskonale do siebie pasują. Jest to istotne ze względu na energooszczędność, a co za tym idzie koszty eksploatacji. Zaletą jest także fakt, że domy modułowe pod klucz realizowane są według sprawdzonych projektów, a co za tym idzie są nie tylko nowoczesne, ale również funkcjonalne. Jako plus należy wymienić także fakt, że w przypadku metrażu do 70 m² takie budynki mogą być realizowane jako domki bez pozwolenia. W praktyce ogranicza to do minimum formalności związane z budową. Wadą domów domów modułowych pod klucz jest natomiast konieczność posiadania pełnej kwoty zakupu budynku, ponieważ proces budowy oraz jego wykończenia realizowany jest bardzo szybko.

Podsumowując należy stwierdzić, że domy modułowe pod klucz nie tylko posiadają wiele zalet, ale w praktyce mogą być tańsze niż mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Jest to niewątpliwy plus technologii, w ramach której produkowane są także biura modułowe.