an architect's desk

Dom modułowy – czy to dobry wybór dla inwestycji?

Myślimy o budowie domu lub rozbudowie dotychczasowego? Może warto zainteresować się rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność i powszechnie stosowanym chociażby w USA, Kanadzie czy Skandynawii? Chodzi tu o technologię modułową. Sprawdźmy, co to takiego, i jakie ma zalety oraz wady.

W Polsce domy modułowe to jeszcze rynkowa nowość, ale coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych oferuje ich postawienie i wykończenie. Inwestorzy też wykazują rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem. Nic dziwnego.

Co to jest dom modułowy i jak działa?

Najprościej zdefiniować dom modułowy jako powstały z gotowych, przygotowanych wcześniej w fabryce i złożonych na miejscu budowy elementów (acz domy o powierzchni do 35 m2 niemal w całości budowane są w halach). Metoda ta pozwala skrócić do minimum czas inwestycji; poskładanie w całość nawet kilkudziesięciu modułów zajmuje z reguły do kilku dni. Moduły można też dokładać do już istniejących budynków.

Jest to technologia podobna do stosowanej przy budowie domów prefabrykowanych. Główna różnica polega na tym, że w przypadku domów modułowych w fabryce powstają całe sekcje i dopiero one są łączone podczas budowy, zaś przy wznoszeniu budynków prefabrykowanych wszelkie poszczególne elementy trzeba oddzielnie przetransportować na plac budowy i tam poskładać. Dom prefabrykowany wymaga też oddzielnego wykończenia, co wydłuża czas inwestycji. Może za to przybrać ciekawszy pod względem architektury wygląd niż budynek modułowy.

Zalety i wady inwestycji w dom modułowy

Dom modułowy pod inwestycję – czy warto? Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jedną z nich, wspomnianą wyżej, jest bardzo krótki czas realizacji. Sam budynek można postawić nawet w kilka dni, a wprowadzenie się do niego będzie możliwe w dwa lub trzy miesiące od wyboru jego projektu. Inwestycja może też być realizowana niezależnie od pory roku oraz warunków atmosferycznych. Czas produkcji poszczególnych elementów, z których powstają domy modułowe, skraca również to, że podlegają one standaryzacji.

Budowa takiego domu jest tańsza niż murowanego (o czym więcej będzie w dalszej części tekstu). Od razu przy stawianiu budynku wykonywana jest wysokiej jakości, szczelna izolacja termiczna, pozwalająca wygenerować oszczędności na ogrzewaniu. Domy te są również energooszczędne, z uwagi na montowanie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Mieszkanie w nich przynosi zatem ulgę dla portfela. Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów modułowych, można więc łatwo wybrać odpowiedni do naszych potrzeb. Firmy budowlane z reguły udzielają gwarancji na te budynki.

A jakie są wady domów modułowych? Są one najczęściej budowane na podstawie gotowych projektów, więc nie ma miejsca na żadne architektoniczne ekstrawagancje czy indywidualności. Przy budowie należy też dodatkowo zainwestować w fundamenty oraz instalacje. W trakcie budowy nie można wprowadzać zmiany w planach – wszelkie decyzje muszą pod podjęte przed zamówieniem modułów. Do postawienia budynku najczęściej potrzebny jest dźwig, więc musi on mieć dojazd na posesję.

Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to jest ono wymagane w przypadku domów modułowych o powierzchni przekraczającej 35 m2. Mniejsze budynki można stawiać na działkach po zgłoszeniu do urzędu miasta lub starostwa.

Ceny domów modułowych – czy warto?

Wyżej wspomniano, że koszta budowy domu modułowego są niższe niż w przypadku murowanego. To prawda, ale ostateczna cena zależy oczywiście od zastosowanej metody budowy, projektu i wykonawcy. Ci ostatni oferują zróżnicowane cenniki, a poza tym, zakres świadczonych przez nich usług budowlanych jest różny. Pamiętajmy, że im więcej elementów zawiera w sobie proponowana cena, tym lepiej. Mogą to być:

– szkielet budynku wraz z ramą;

– stolarka okienna i drzwiowa;

– zaimplementowane na etapie wytarzania prefabrykatów instalacje: elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna;

– wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne zgodne ze standardem wybranym przez klienta.

Koszt budowy samego budynku waha się też w zależności od wybranego materiału. Te wznoszone z drewna są nieco tańsze – ich ceny zaczynają się od około 1400 zł za m2. Droższe są domy modułowe keramzytobetonowe – budynek w stanie surowym kosztuje od 1700 zł za m2, a wykończony od 2000 zł za m2 w górę. Cenę podwyższyć może też wykorzystanie ekologicznych prefabrykatów do wykończenia okien czy drzwi. Ile ostatecznie zapłacimy za dom pod klucz, zależy od nas samych, w tym od tego, na jakie elementy wykończenia i wyposażenia się zdecydujemy.

Czy taka inwestycja jest opłacalna? To zależy od potrzeb i decyzji każdego z nas, niemniej biorąc pod uwagę, że dom modułowy jest energooszczędny i tani w użytkowaniu, zdecydowanie warto rozważyć postawienie właśnie na tę technologię.

Jakie są trendy w projektowaniu i budowie domów modułowych?

Mimo standaryzacji modułów, domy modułowe możemy dość łatwo dostosować do naszych potrzeb, a to dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych projektów stworzonych w oparciu o najnowsze trendy. A jak one wyglądają?

Obecnie w budownictwie modna jest prostota i minimalizm; nowoczesny dom ma być przede wszystkim praktyczny i możliwie niedrogi w utrzymaniu. Popularny jest styl „nowoczesnej stodoły” z dwuspadowym dachem, czyli nawiązanie do domku wiejskiego. Innym cieszącym się popularnością trendem jest dom modernistyczny, w stylu Dwudziestolecia Międzywojennego. Najlepiej, aby budynki powstawały w oparciu o złotą proporcję, wynoszącą w przybliżeniu 1,62. Lubiane są stonowane barwy.

Jakie wnętrza? Przestronne i dobrze oświetlone. Wykończone powinny być w praktycznym, a zarazem przyjemnym dla oka stylu, np. skandynawskim.

Coraz istotniejsze stają się trendy ekologiczne, związane z przyjaznymi dla środowiska naturalnego metodami ogrzewania (np. pompa ciepła) i pozyskiwania energii elektrycznej (fotowoltaika). Ważna jest też energooszczędność.

Domy modułowe wpisują się w te założenia, toteż należy domniemywać, ze ich popularność będzie stale rosła.