new wooden frame house under construction, outdoor residential home

Dom modułowy czy szkieletowy?

Domy szkieletowe, przez długi czas kojarzone głównie z domkami letniskowymi, stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Jak jednak wypadają w porównaniu z domami modułowymi? Czym różnią się obie technologie i którą lepiej wybrać, decydując się na budowę własnego lokum?

Czym się różni dom szkieletowy od modułowego?

Domy szkieletowe powstają w oparciu o szkieletową konstrukcję drewnianą. Co dla wielu osób może zaskoczeniem, budynki te mogą powstawać w kilku systemach: kanadyjskim, skandynawskim lub niemieckim. Różnią się one wykonaniem szkieletu, układem warstw ściany zewnętrznej oraz parametrami użytkowymi. Najczęściej jednak o domach szkieletowych mówi się w kontekście obiektów wznoszonych metodą kanadyjską, która jako pierwsza pojawiła się w naszym kraju. Jak każda technologia, także ta ma zarówno zalety, jak i wady. O czym więc warto wiedzieć, zadając sobie pytanie: dom modułowy czy szkieletowy?

Domy modułowe i szkieletowe – szybkość budowy

Zastanawiając się, czy lepszym wyborem jest dom z prefabrykatów, czy szkieletowy, warto kierować się między innymi czasem realizacji inwestycji. W przypadku domów modułowych jest on wyjątkowo krótki, przez co czas budowy jest jedną z najczęściej wskazywanych zalet tej technologii. Choć wiele zależy od powierzchni budynku czy zastosowanych w nim technologii, modułowe domki całoroczne z reguły są gotowe do użytkowania w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni od rozpoczęcia prac. Jak to możliwe?

W przypadku obiektów z elementów prefabrykowanych ponad 90% odbywa się w zamkniętym zakładzie produkcyjnym. Prace mogą więc być prowadzone o każdej porze roku, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Minimalne jest również ryzyko opóźnień – przy budowie w technologii modułowej rzadko kiedy dochodzi do błędów wykonawczych, natomiast wszelkie surowce są od razu zamawiane w niezbędnych ilościach na początku realizacji.

Domy szkieletowe natomiast mogą być stawiane na dwa sposoby: bezpośrednio na miejscu inwestycji lub z elementów prefabrykowanych wcześniej przygotowanych w hali produkcyjnej. Jako że konieczność wykonania robót mokrych ogranicza się do wykonania fundamentów, technologię szkieletową cechuje podobna do modułowej niezależność od warunków atmosferycznych. Średni czas budowy domu szkieletowego wynosi natomiast kilka miesięcy – jest więc nieco dłuższy niż obiektu modułowego, choć oczywiście nie bez znaczenia pozostają tu wielkość budynku oraz zastosowane technologie.

Trwałość konstrukcji domów modułowych i szkieletowych

Decydując, czy wybrać dom modułowy, czy szkieletowy, pod uwagę należy wziąć też trwałość konstrukcji. W technologii modułowej stosuje się wysokiej jakości materiały, a obiekty są wznoszone zgodnie z wymaganiami licencji szwedzkich lub niemieckich. Dzięki temu wytrzymałość budynków modułowych jest liczona w dziesiątkach lat. Z kolei domy szkieletowe przez wiele lat kojarzone były z nietrwałością. Należy jednak mieć świadomość, że wykorzystywane surowce muszą spełniać szereg wymogów – zatem odpowiednio wykonany dom szkieletowy może być tak samo wytrzymały, co budynek modułowy czy nawet murowany.

Domy modułowe i szkieletowe a energooszczędność

Domy modułowe to budynki energooszczędne. Mimo że ściany są w nich stosunkowo cienkie, są przy tym bardzo dobrze ocieplone. Domy wznoszone w technologii modułowej cechują się więc świetnymi parametrami izolacyjnymi, a dzięki mniejszej grubości ścian, możliwe jest uzyskanie większej przestrzeni mieszkalnej. W domach modułowych niewielkie jest też ryzyko powstania mostków termicznych, czyli miejsc, w których dochodzi do ucieczki ciepła. Energooszczędny charakter budynków z modułów wpływa także na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku domów szkieletowych. Wśród ich największych wad wymienia się między innymi szybkie nagrzewanie i wychładzanie się wnętrz, co może przełożyć się na koszty ogrzewania. Wiele jednak zależy też od zastosowanych w budynku technologii. Obiekt o konstrukcji szkieletowej może osiągnąć standard pasywny, ale tylko wtedy, gdy zostanie szczelnie zbudowany i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. By poprawić energooszczędność domu szkieletowego, warto także wziąć pod uwagę system ogrzewania na energię odnawialną.

Dom modułowy czy szkieletowy? Wybór projektu

Odpowiadając na pytanie, czy lepszy jest dom z prefabrykatów, czy szkieletowy, ważną kwestią jest także dowolność w wyborze projektu budynku. Projekty domów modułowych cechują się coraz większą różnorodnością, zarówno pod względem powierzchni, jak i stylu wykończenia. Można więc zdecydować się na mały dom modułowy 35 m2, jak i nieco większy budynek, utrzymany w różnym standardzie i niemal dowolnej stylistyce.

Zazwyczaj jednak domy modułowe mają prostą, regularną bryłę, choć istotną rekompensatę stanowi możliwość niemal nieograniczonej rozbudowy budynku o kolejne moduły. Technologia szkieletowa może być pod tym względem nieco bardziej elastyczna, co stwarza większe możliwości ukształtowania bryły budynku. Mimo to należy podkreślić, że w tym przypadku wiele zależy od wybranego systemu budowy oraz jakości wykorzystanych materiałów.

Domy modułowe i szkieletowe – jaki jest koszt budowy?

Zarówno domy modułowe, jak i szkieletowe są tańszą alternatywą dla budynków wznoszonych metodami tradycyjnymi. Jak jednak wypada porównanie tych technologii? Koszt budowy domu modułowego jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju zastosowanej technologii, a tym samym – wykorzystywanych materiałów.

Ceny domów modułowych o konstrukcji szkieletowej – drewnianej lub stalowej – rozpoczynają się od około 1400 zł netto za metr kwadratowy. Gdy komponenty są wykonywane z keramzytobetonu, koszt domu w stanie surowym zamkniętym to co najmniej 1700 zł za metr kwadratowy, a w stanie wykończonym – nie mniej niż 2000 zł.

Podobne widełki cenowe dotyczą domów szkieletowych, choć dolna granica jest w tym przypadku nieco wyższa. Przyjmuje się, że w zależności od projektu, powierzchni, zakresu i standardu wykończenia, koszt budowy domu szkieletowego kształtuje się na poziomie od 1900 do 2700 za metr kwadratowy. Tym samym otrzymujemy też odpowiedź na pytanie, czy dom szkieletowy jest tańszy od murowanego – często tak, zwłaszcza w obliczu ostatnich wzrostów cen materiałów budowlanych.

Konieczne pozwolenia na budowę domu modułowego i szkieletowego

Od stycznia 2022 roku na mocy przepisów wprowadzonych wraz z Polskim Ładem, możliwa jest budowa bez pozwolenia domu, którego powierzchnia zabudowy po obrysie wynosi do 70 m2Domki bez pozwolenia mogą więc być większe niż dotychczas – wcześniej powierzchnia zabudowy nie mogła przekraczać 35 m2.

Kluczowym kryterium nie jest tu więc materiał, z jakiego powstaje budynek – jeśli wspomniana wartość jest wyższa niż 70 m2, konieczne jest uzyskanie tradycyjnego pozwolenia na budowę bez względu na to, czy dom powstaje w technologii modułowej, czy szkieletowej.

Podsumowanie – dom modułowy czy szkieletowy?

Domy modułowe i szkieletowe stanowią poważną konkurencję dla budynków murowanych. Jak zatem dokonać wyboru między tymi dwiema technologiami? Zarówno domy modułowe, jak i szkieletowe, mają liczne zalety, choć czas realizacji inwestycji, energooszczędność czy koszty budowy mogą przemawiać na korzyść pierwszych z wymienionych. Kluczowe być więc powinny potrzeby i oczekiwania inwestora, który po rozpatrzeniu wszystkich plusów i minusów, będzie w stanie podjąć najlepszą dla siebie decyzję.