prefabricated container houses in building under construction

Dom modułowy czy murowany?

Domy modułowe stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla budynków murowanych. Co jednak decyduje o ich popularności i czym różni się ich budowa w porównaniu z obiektami wznoszonymi metodami tradycyjnymi? Wyjaśniamy, jakie są najważniejsze różnice między obiema technologiami, i podpowiadamy, czy lepiej wybrać dom modułowy, czy murowany.

Jakie są podstawowe różnice w budowie domu modułowego?

Technologia modułowa cieszy się ogromną popularnością w krajach Europy Zachodniej oraz w państwach skandynawskich, ale jej zalety zaczynają być doceniane też w Polsce. Z modułów wznosi się zarówno domki całoroczne, jak i budynki biurowe, hotele, przedszkola czy szpitale. Czym więc wyróżnia się dom z prefabrykatów? Opinie o budowanych w tej technologii obiektach wskazują na liczne zalety domów modułowych, za sprawą których stanowią coraz poważniejszą konkurencją dla budynków tradycyjnych.

Szybkość budowy domów modułowych i murowanych

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie, czy lepszy jest dom modułowy, czy tradycyjny, należy wziąć pod uwagę między innymi czas realizacji inwestycji. Biorąc pod uwagę to kryterium, na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się budynki z elementów prefabrykowanych. Dom modułowy, w zależności od jego wielkości czy zastosowanych technologii, może być gotowy do użytkowania w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni od rozpoczęcia prac.

Jest to możliwe, ponieważ 90% konstrukcji powstaje w zamkniętym zakładzie produkcyjnym, w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu prace mogą być prowadzone niezależnie od pory roku i panującej aury, co zmniejsza ryzyko opóźnień. Nie ma także obaw o dostępność materiałów – wszelkie surowce są zamawiane w niezbędnej ilości już na początku realizacji. Na plac budowy moduły są transportowane w postaci gotowych wnętrz – w miejscu inwestycji wystarczy je zamontować i zamknąć miejsca połączeń, po czym budynek może zostać oddany do użytkowania.

Zadając sobie pytanie, czy wybrać dom modułowy, czy murowany, warto mieć więc na uwadze, że w przypadku technologii tradycyjnej średni czas budowy wynosi kilkanaście miesięcy, choć niekiedy trwa nawet kilka lat. Ponadto może on się wydłużyć na przykład z powodu braku dostępności potrzebnych materiałów czy trudnych warunków atmosferycznych, które są częstą przyczyną opóźnień. Do tego dochodzi również większe ryzyko błędów wykonawczych oraz konieczność częstszego przebywania na placu budowy w celu nadzorowania przebiegu prac.

Dom modułowy czy tradycyjny? Trwałość konstrukcji

Podejmując decyzję – dom z prefabrykatów czy murowany – pod uwagę należy wziąć też trwałość konstrukcji. W tym przypadku wydawać by się mogło, że lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny budynek. Rzeczywiście domy murowane są cenione między innymi za ich trwałość, liczoną co najmniej w dziesiątkach, jeśli nie setkach lat. Nie można jej odmówić także obiektom wznoszonym z elementów prefabrykowanych. Domy modułowe powstają z wysokiej jakości materiałów, często zgodnie z wymaganiami licencji szwedzkich lub niemieckich. Tym samym inwestor zyskuje pewność trwałości konstrukcji porównywalną do tej, jaką cechują się budynki tradycyjne.

Energooszczędność w domach modułowych i murowanych

Wśród głównych zalet domów tradycyjnych, oprócz trwałości, wymienia się również ciepło, jakie zapewnia wzniesiony w tej technologii budynek. Energooszczędność jest też jednym z głównych atutów domów modułowych. W budynkach z prefabrykatów ściany są dobrze ocieplone, a przy tym cieńsze w porównaniu do obiektów murowanych z termoizolacją. Nie wpływa to na parametry izolacyjne budynku, a pozwala na zyskanie większej przestrzeni mieszkalnej.

Co więcej, w dobrze wykonanym domu modułowym, niższe jest także ryzyko powstania mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła, z którymi nierzadko borykają się inwestorzy stawiający na technologię tradycyjną. Energooszczędność domów modułowych przekłada się również na późniejsze koszty eksploatacyjne, które mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent niż w budynkach murowanych o podobnej powierzchni.

Wybór projektu domu modułowego i tradycyjnego

Istotnym aspektem, mającym na wpływ na wybór między domem modułowym a murowanym, jest też dowolność w doborze projektu budynku. Pod tym względem technologia tradycyjna cechuje się nieco większą elastycznością, co może być kluczowe dla inwestorów, którzy chcą wznieść obiekt o bardziej skomplikowanym obrysie.

Domy modułowe zwykle mają prostą, regularną bryłę, ale za to zapewniają niemal nieograniczone możliwości rozbudowy obiektu o kolejne moduły. Ponadto projekty budynków z elementów prefabrykowanych są coraz bardziej różnorodne. Do wyboru jest zarówno mały dom modułowy 35 m2, jak i większy, o różnym standardzie i stylu wykończenia, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i pomysłów inwestora.

Koszt budowy domu modułowego i murowanego

Do niedawna koszt budowy domu modułowego i tradycyjnego był porównywalny. Jednak mając na uwadze gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, do którego doszło w ostatnich miesiącach, domy modułowe stały się tańszą alternatywą dla obiektów murowanych. Co więcej, jak już zostało wspomniane, w przypadku domów wznoszonych metodami tradycyjnymi łatwiej o błędy wykonawcze, które podnoszą koszt całej inwestycji. Budowa domu modułowego odbywa się w kontrolowanych warunkach, więc ryzyko błędów, a tym samym wzrostu kosztów, pozostaje minimalne.

Dom modułowy czy murowany – jakie pozwolenia są konieczne?

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadzone zostały przepisy, umożliwiające budowę bez pozwolenia domu o powierzchni zabudowy wynoszącej do 70 m2 (po obrysie). Dotychczas domki bez pozwolenia mogły być wznoszone wyłącznie w przypadku, gdy powierzchnia ich zabudowy nie przekraczała 35 m2.

Brak pozwolenia nie oznacza jednak braku formalności, choć rzeczywiście są one ograniczone do minimum. Inwestor musi być właścicielem działki budowlanej, na której ma stanąć budynek, uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – na obszarach go pozbawionych – warunki zabudowy, a następnie dokonać zgłoszenia budowy. Jeśli powierzchnia zabudowy jest większa niż 70 m2, zgodnie z obowiązującymi przepisami konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, niezależnie od materiału, z jakiego powstaje budynek.

Podsumowanie – dom modułowy czy murowany?

Budynki tradycyjne bez wątpienia mają szereg zalet. Jednak analizując poszczególne aspekty związane z budową domu, wiele z nich przemawia na korzyść obiektów modułowych. Krótszy czas realizacji inwestycji, porównywalna trwałość konstrukcji, energooszczędność oraz niższe koszty budowy i eksploatacji sprawiają, że budownictwo modułowe cieszy się stale rosnącą popularnością, a wznoszeniem domów w tej technologii interesuje się coraz szersza grupa inwestorów.