Domy modułowe cieszą się stale rosnącą popularnością i stają się coraz poważniejszą konkurencją dla budynków wznoszonych tradycyjnymi metodami. Czym zatem wyróżniają się domy z prefabrykatów, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania i co najważniejsze – czy lepiej wybrać dom modułowy, czy murowany?
Czym wyróżniają się domy modułowe na tle domów murowanych?
Domy modułowe całoroczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Powszechne i popularne w krajach Europy Zachodniej, wzbudzają coraz większe zainteresowanie również w Polsce – z prefabrykatów powstają nie tylko domy, ale i hotele, przedszkola, szpitale czy biura modułowe. Czym jednak jest technologia modułowa i co odróżnia ją od tradycyjnych rozwiązań?
Technologia modułowa polega na stawianiu obiektów budowlanych z wykorzystaniem elementów wyprodukowanych wcześniej w fabryce. Prefabrykacja modułów polega na wytwarzaniu elementów budowlanych w hali produkcyjnej zgodnie ze specyfikacją techniczną i stworzonym projektem. Już na tym etapie moduły są wyposażane w objęte projektem budowlanym instalacje, ściany wewnętrzne oraz elementy wykończeniowe.
Następnie przygotowane prefabrykaty są transportowane na plac budowy i tam montowane. Moduły wytwarza się w kontrolowanych, powtarzalnych warunkach, przy przestrzeganiu ściśle określonych procedur. To przekłada się na ich wysoką jakość, a przy tym pozwala na eliminację błędów wykonawczych, które mogą pojawiać się na tradycyjnej budowie.
Największe zalety domów modułowych w porównaniu z murowanymi
Zastanawiając się nad tym, czy wybrać dom modułowy, czy tradycyjny, warto poznać ich najważniejsze zalety. Na korzyść gotowych domów modułowych przemawia przede wszystkim znacznie krótszy czas budowy. Podczas gdy wznoszenie murowanego budynku może trwać miesiącami, modułowe domki całoroczne mogą być gotowe do użytkowania nawet w ciągu kilku tygodni. Zaletą domów modułowych całorocznych jest też mobilność. W razie potrzeby można je zdemontować i postawić od nowa w innej lokalizacji, co jest rzecz jasna niemożliwe w przypadku domów tradycyjnych.
Plusem tego rozwiązania jest także ekologiczność. Do produkcji prefabrykatów wykorzystuje się ekologiczne materiały, takie jak suszone komorowo drewno KVH klasy C24 CE. W tym kontekście należy również wspomnieć o energooszczędności – domy modułowe są wyposażone w nowoczesne systemy izolacyjne oraz stolarkę okienną i drzwiową, które zapewniają niższe koszty eksploatacji budynku.
Co jeszcze odróżnia murowany dom i dom modułowy? Ogromną zaletą tych drugich są mniejsze ograniczenia terenowe. Gotowe domy modułowe często mogą być stawiane nawet na posesjach o trudnych uwarunkowaniach terenowych, gdzie wzniesienie tradycyjnego budynku byłoby niemożliwe lub wymagałoby specjalnego dostosowania do nich przygotowanego projektu. Ponadto budowa domów modułowych – w odróżnieniu od murowanych – nie jest sezonowa. Jako że zdecydowaną większość prac wykonuje się w hali produkcyjnej, można je z powodzeniem prowadzić niezależnie od warunków atmosferycznych.
Na co jeszcze powinny zwrócić uwagę osoby, które zastanawiają się, czy wybrać dom modułowy, czy murowany? Istotnym aspektem jest standard i estetyka wykończenia budynku. W tym miejscu należy podkreślić, że pod tymi względami domy modułowe całoroczne nie różnią się od tradycyjnych – są bardzo estetyczne, a klient ma możliwość wyboru standardu wykończenia.
Obecnie projekty domów modułowych cechują się też bardzo dużą różnorodnością. W zależności od potrzeb i preferencji można zdecydować się na niewielkie domki bez pozwolenia, na przykład CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2 lub nieco większy CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z”, w których powierzchnia użytkowa wynosi 28 m2. Do wyboru są także projekty większych budynków, jak CUBEEKO MAXI „C”, który zapewnia 42 m2 powierzchni użytkowej. Co więcej, obiekty modułowe można rozbudowywać i nadbudowywać, dostosowując je tym samym do zmieniających się potrzeb.
Największe wady domów modułowych w porównaniu z murowanymi
Czy gotowe domy modułowe mają zatem jakieś wady? Pewnym minusem może być fakt, że o ile dom tradycyjny można budować metodami gospodarskimi, w zależności od budżetu, jakim aktualnie dysponuje inwestor, o tyle budynek z prefabrykatów, zanim stanie na działce, musi zostać całkowicie opłacony. Ponadto do kosztów inwestycji często trzeba doliczyć również cenę wykonania fundamentów. Dodatkowo do postawienia domu modułowego jest potrzebny dźwig – to wymaga uwzględnienia kwoty za jego wynajem w kosztorysie oraz zapewniania odpowiedniego dojazdu i wystarczającej ilości miejsca do operowania ciężkim sprzętem.
Koszty domów modułowych i murowanych
Jeszcze stosunkowo niedawno koszt murowanego domu a domu modułowego był porównywalny, oczywiście w zależności od wielkości obiektu, zastosowanych w nim rozwiązań oraz standardu wykończenia. Jednak w obliczu stale rosnących cen materiałów budowlanych domy modułowe są zarówno nowocześniejszą, jak i tańszą alternatywą. Co więcej, w przypadku budynków tradycyjnych nie tak trudno o powstanie błędów wykonawczych, co nie pozostaje bez wpływu na koszt całej inwestycji. Domy modułowe całoroczne powstają natomiast w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu ryzyko nieoczekiwanego wzrostu kosztów jest minimalne.
W co warto inwestować: domy modułowe czy murowane?
Budownictwo modułowe cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zasadne więc jest pytanie, czy lepiej zainwestować w dom modułowy, czy murowany. Technologia modułowa – będąca standardem w krajach Europy Zachodniej – z pewnością będzie się rozwijać także w naszym kraju. Już teraz z prefabrykatów buduje się nie tylko budynki mieszkalne, ale i budynki komercyjne czy użyteczności publicznej, jak hotele, akademiki, szkoły, przedszkola czy szpitale. Inwestycja w domy modułowe jest więc świetnym pomysłem dla klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.
Dom modułowy czy murowany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które przygotowują się do realizacji marzenia o własnym lokum. Gotowe domy modułowe mają szereg zalet – buduje się je szybciej niż tradycyjne, przy zachowaniu wysokiej estetyki i jakości wykończenia, a nierzadko również taniej. Przygotowując się do realizacji najważniejszej życiowej inwestycji, warto więc wziąć to rozwiązanie pod uwagę.