Czym są domy pasywne ?

Obecne trendy w budownictwie kładą nacisk na praktyczność budynku oraz niskie koszta jego wznoszenia i eksploatowania. Bardzo ważnym aspektem w tym zakresie jest energooszczędność. Wszystkie te założenia idealnie spełniają domy pasywne.

Dziś zależy nam na tym, aby zużywać jak najmniej energii, także korzystając z domu czy biura. Celem jest oczywiście uzyskanie jak najniższych rachunków, ale też dbałość o środowisko naturalne, walka z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatu. W dziedzinie budownictwa nowoczesną odpowiedzią na tę potrzebę są domy pasywne.

 

Domy pasywne

Dom pasywny to nic innego, jak bardzo nowoczesny standard wznoszenia obiektów budowlanych, które wyróżniają nader dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych, jak również zastosowanie licznych rozwiązań, jakie mają na celu zminimalizowanie zużycia energii podczas użytkowania danego budynku. Dom pasywny zużywa jej ośmiokrotnie mniej niż dom wzniesiony w tradycyjny, standardowy sposób – poniżej 15 kWh/m2/rok, podczas gdy w typowym budynku jest to około 120 kWh/m2/rok. Wynik taki jest możliwy do uzyskania, ponieważ dom pasywny skonstruowany jest w taki sposób, aby jego użytkownicy mogli w maksymalnie dużym stopniu wykorzystywać naturalne źródła energii: słońce, ciepło gruntu, a nawet… temperaturę własnych ciał. Projekt domu pasywnego jest zatem najbardziej, jak się da, zbliżony do natury, czyli spełniać kilka wymogów, do których, obok wspomnianego wyżej parametru zużycia energii, zaliczają się:

 

– powierzchnia przeszklona U ≤ 0,8 kWh/m2/rok;

– współczynnik przepuszczalności promieniowania g > 0,50;

– ograniczenie do minimum lub eliminacja mostków cieplnych;

– szczelność budynku – n 50 ≤ 0,6 h -1;

– wysoka sprawność rekuperacji n > 75 proc.

 

Z czego powstają domy pasywne?

Inną ważną cechą domu pasywnego jest to, że sama jego konstrukcja musi być w maksymalnie dużym stopniu przyjazna dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Tego typu budynki powstają zatem głównie z materiałów, które nie mają negatywnego wpływu ani na przyrodę, ani na ludzki organizm. Najczęściej są to: drewno, beton komórkowy, ceramika tradycyjna i poryzowana, prefabrykaty, keramzytobeton czy silikat.

Wymogi budynku pasywnego spełniać może dom modułowy. Stawia się go z oddzielnych segmentów (czyli właśnie modułów) wytworzonych z prefabrykatów, które powstają w fabryce i są składane w całość na placu budowy. Budynek taki może stanąć bardzo szybko, nawet w kilka tygodni, i jest o wiele tańszy zarówno w budowie, jak i w użytkowaniu, niż wzniesiony w sposób tradycyjny.

 

Jaka powinna być grubość ocieplenia ścian domu pasywnego?

Ilość energii zużywanej podczas eksploatacji każdego budynku zależy w znacznej mierze od ocieplenia ścian. Im ono grubsze i szczelniejsze, tym obiekt budowlany bardziej energooszczędny. W przypadku domu pasywnego warstwa ocieplenia (np. wełny mineralnej) może mieć nawet 40 cm grubości. Bardzo istotna jest też dokładność oraz szczelność ocieplenia.

 

Ile energii zużywa dom pasywny?

Do pasywny jest rodzajem obiektu budowlanego, który pochłania najmniej energii. W jego przypadku jest to poniżej poniżej 15 kWh/m2/rok. Nie wymaga on bowiem dodatkowych źródeł ciepła. Dla porównania, z domem energooszczędnym mamy do czynienia, kiedy zużycie energii wynosi maksymalnie 70 kWh/m2/rok.

 

Jakie są koszta budowy domów pasywnych?

Podobnie, jak w wypadku obiektów budowlanych wznoszonych w tradycyjny sposób, to, ile trzeba wydać na budowę domów pasywnych, zależy od zastosowanych materiałów i techniki. Osoby, którym zależy na możliwie niskich kosztach inwestycji, powinny zainteresować się domami modułowymi, cena budowy których zaczyna się od 3900 zł netto za m2 (3000 zł netto za m2 w przypadku biura modułowego). Jest to rozwiązanie nie tylko tanie, ale też bardzo praktyczne. Domy modułowe mogą być gotowe pod klucz już w kilka tygodni od rozpoczęcia budowy. Są też mobilne – jako że nie mają fundamentów, w razie potrzeby można je rozłożyć na poszczególne moduły i przenieść w inne miejsce, da się je też stawiać na działce o trudnej powierzchni. 

 

Rodzaje projektów domów pasywnych

Projekty domów pasywnych są bardzo zróżnicowane, w zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora. Mogą to być domki bez pozwolenia, czyli o powierzchni zabudowy wynoszącej do 35 m2. Aby je wznieść, wystarczy zgłoszenie, przy czym sama inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budyneczki takie są w stanie pełnić funkcję obiektów użytkowanych sezonowo bądź całorocznych. Oczywiście, dom mieszkalny o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2 (czyli wymagający pozwolenia na budowę) też może być jednocześnie modułowy oraz pasywny. Innym ciekawym projektem są biura. W ich przypadku budownictwo pasywne to świetny pomysł, gdyż jego zastosowanie w naturalny sposób przekłada się na ogromne obniżenie kosztów użytkowania – czyli zwiększenie płynących z niego zysków – a także, ze względu na swoją pro-ekologiczność, bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

 

Dla kogo będzie odpowiedni dom pasywny?

Dom pasywny będzie wspaniałym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni sobie przede wszystkim niskie koszta eksploatacji, wynikające oczywiście z bardzo niewielkiego zużycia energii. Tym rodzajem budownictwa zainteresować się też powinni wszyscy ci, dla których ważne jest środowisko naturalne i klimat. Dom pasywny nie dość, że zużywa mało energii – dzięki czemu korzystanie z niego jest formą walki z katastrofą klimatyczną – to jeszcze musi być zbudowany z przyjaznych dla przyrody materiałów, takich jak prefabrykaty. Materiały takie są przy tym bardzo estetyczne i korzystne dla naszego zdrowia, toteż tego typu budynek jest odpowiedni dla wszystkich, którzy po prostu dbają o siebie.