Czy można dostać kredyt 2 procent na dom modułowy?

Kredyt 2 procent to oferta preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego, który można zaciągnąć na zakup pierwszego mieszkania lub domu, na budowę domu bądź na jej dokończenie. Jakie wymagania należy spełnić by go uzyskać? Czy dom modułowy kwalifikuje się do kredytu 2 procent? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jakie są wymagania, aby skorzystać z kredytu 2 procent?

Kredyt 2 procent to jak wspomniano we wstępie specjalna oferta kredytu hipotecznego, który można zaciągnąć nie tylko na zakup pierwszego mieszkania lub domu, ale również na jego budowę bądź dokończenie budowy. Finansowanie to jest o tyle atrakcyjne, że dzięki dopłatom od państwa oprocentowanie przez pierwszych 10 lat okresu kredytowania będzie wynosiło jedynie 2 procent. Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o kredyt 2%? Kwestia ta interesuje obecnie naprawdę wiele osób, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: kredyt 2 procent warunki. W związku z tym należy wiedzieć, że skorzystać z finansowania mogą osoby, które nie ukończyły 45 roku życia i nie posiadają lub nie posiadały nigdy domu, mieszkania, ani spółdzielczego prawa do lokalu. Co istotne, w przypadku małżeństw bądź rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek ten musi spełnić przynajmniej jedna z wnioskujących osób.

Czy dom modułowy kwalifikuje się do kredytu 2 procent?

Mając świadomość tego, że bezpieczny kredyt 2 procent to forma finansowania umożliwiająca zakup bądź budowę pierwszego domu wiele osób zastanawia się nad tym, czy do programu kwalifikują się również domy modułowe. W związku z tym należy wyraźnie stwierdzić, że tak. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynek modułowy jest nieruchomością w rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W praktyce zatem może być on zabezpieczony hipoteką, a co za tym idzie podlegać również preferencyjnym warunkom kredytowania. Jest to o tyle istotne, że dom modułowy to rozwiązanie, które nie tylko pozwala szybko zamieszkać na swoim, ale również jest atrakcyjne ze względu na koszty. Tego typu budynki są bowiem oferowane jako dom w cenie mieszkania.

W jakich bankach można skorzystać z kredytu 2 procent?

Kredyt hipoteczny 2 procent wzbudza obecnie olbrzymie zainteresowanie wśród osób poszukujących finansowania dla swojego pierwszego domu lub mieszkania. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, ponieważ warunki kredytowania są naprawdę atrakcyjne, co przekłada się również na wyższą zdolność kredytową klientów. W jakich bankach można skorzystać z kredytu 2 procent? Otóż, obecnie finansowania w ramach tego programu udziela kilkanaście największych banków w Polsce, a do końca roku bezpieczny kredyt 2 procent powinien znaleźć się w ofercie praktycznie wszystkich instytucji działających na rynku. Wynika to z faktu, że kolejne podmioty są na etapie finalizowania swoich umów z BGK, czyli instytucją udzielającą gwarancji niezbędnych do tego, by uczestniczyć w programie.

Możliwe przeszkody w uzyskaniu kredytu 2 procent na dom modułowy

Jak już wspomniano kredyt 2 procent to forma finansowania, która obejmuje również domy modułowe. Warto jednak wiedzieć, że mogą wystąpić pewne przeszkody uniemożliwiające jego zaciągnięcie. W praktyce chodzi przede wszystkim o:

 • przekroczenie progu wiekowego, ponieważ osoba wnioskująca o kredyt nie może mieć ukończonych 45 lat;
 • posiadanie (obecnie bądź w przeszłości) własnego domu, mieszkania bądź spółdzielczego prawa do lokalu;
 • brak odpowiedniej zdolności kredytowej, na co mogą wpływać zbyt niskie dochody bądź fakt, że są one uzyskiwane z nieakceptowalnego przez bank źródła;
 • brak wkładu własnego, który w tym przypadku musi wynosić minimum 10% wnioskowanej kwoty kredytu;
 • przekroczenie limitu kredytu 2 procent, ponieważ w przypadku singla może on opiewać maksymalnie na 500 tys. złotych, a małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka mogą pożyczyć maksymalnie 600 tys. złotych;
 • wpis do rejestru dłużników, co uniemożliwia skorzystanie z jakiegokolwiek finansowania.

Kroki do uzyskania kredytu 2 procent na dom modułowy

Uzyskanie kredytu 2 procent na dom modułowy w praktyce nie różni się niczym od pozyskania finansowania na zakup tradycyjnego domu. W związku z tym należy:

 • wybrać odpowiedni projekt domu modułowego, co pozwoli określić koszt jego zakupu i montażu;
 • skompletować dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o bezpieczny kredyt 2 procent;
 • wybrać bank oraz złożyć wniosek o przyznanie finansowania w ramach programu;
 • poczekać na przeprowadzenie oceny zdolności kredytowej oraz wydanie decyzji;
 • podpisać umowę o kredyt hipoteczny 2 procent;
 • uregulować należność za wybrany wcześniej dom modułowy zgodnie z zamówieniem bądź umową przedwstępną;
 • potwierdzić w banku zakup domu modułowego, co oznacza wywiązanie się z zawartej umowy;
 • terminowo spłacać raty kredytu 2%, co warunkuje otrzymywanie dopłat od państwa;
 • osobiście zamieszkiwać dom moduły i wprowadzić się do niego maksymalnie w ciągu 24 miesięcy od uzyskania finansowania.

Podsumowując należy stwierdzić, że kredyt 2 procent to dla wielu osób dobra okazja do tego, by na atrakcyjnych warunkach sfinansować dom modułowy. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość budowy domów modułowych, ponieważ do tego typu budynków można wprowadzić się nawet w ciągu kilku miesięcy od złożenia zamówienia. Jest to istotne, ponieważ warunki programu bezpieczny kredyt 2% zobowiązują do tego, by zamieszkać w finansowanej nieruchomości przed upływem 24 miesięcy od wypłaty środków.