Inwestycja w nieruchomości to zdecydowania dobre źródło potencjalnych zysków. Warto się jednak zastanowić, czy stawiać na tradycyjne budownictwo, czy może lepiej zainteresować się nowoczesnymi domami modułowymi. Mają one liczne zalety, które inwestorzy powinni docenić.
Budownictwo modułowe to nowoczesny trend, zdobywający coraz większą popularność w Europie Środkowej czy Skandynawii. W Polsce też przybywa osób, które zainteresowane są tego typu inwestycją – i nic dziwnego! Budynek modułowy powstaje z oddzielnych elementów – właśnie modułów – które produkowane są w fabryce, najczęściej z ekologicznych prefabrykatów, takich jak drewno prasowane, i składane w całość na placu budowy. Dzięki temu jego wzniesienie jest bardzo szybkie i proste, a pod względem użytkowym, estetycznym czy jakościowym nie różni się on od budynku powstałego w tradycyjny sposób… lub wypada na korzyść. Budynek modułowy może pełnić funkcję domu mieszkalnego, niewielkiego domku letniskowego czy też biura – zależy to jedynie od decyzji inwestora. Czy jednak postawienie takich budynków w celach inwestycyjnych jest słusznym pomysłem? Jak najbardziej!
Porównanie inwestycji w domy modułowe i tradycyjne
Domy modułowe, niezależnie od przeznaczenia (mieszkalne lub użytkowe, np. biurowe) są znacznie tańsze tańsze w budowie i utrzymaniu niż tradycyjne budynki. Przykładowo, w przypadku domku o powierzchni zabudowy do 35 m2 – czyli takiego, który można postawić bez pozwolenia – lub do 70 m2 (budowa w uproszczonej procedurze) cena wynosi około 3,9 tys. zł za m2. Biuro modułowe o powierzchni zabudowy do 35 m2 jest jeszcze tańsze, bo wystarczy około 3 tys. zł za metr kwadratowy. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, z jakich powstają poszczególne moduły, precyzyjnemu montażowi, a także doskonałemu uszczelnieniu, domy modułowe zazwyczaj są też bardziej energooszczędne niż tradycyjne. Oznacza to nie tylko niższe rachunki za energię, lecz także większą przyjazność dla środowiska naturalnego, dzięki której inwestor może budować swój prestiż jako przedsiębiorcy odpowiedzialnego społecznie, i w ten sposób pozyskiwać nowych zadowolonych klientów, jednocześnie przykładając rękę do walki z katastrofą klimatyczną. Rzecz jasna, w inwestowaniu w nieruchomości bardzo ważny jest czas potrzebny do tego, by budynek zaczął przynosić zyski. Budowa domów modułowych jest bardzo szybka – w pełni wyposażony domek lub dom można oddać do użytku już w kilka do kilkunastu tygodni. W przypadku tego typu budownictwa inwestycja szybciej więc zacznie się zwracać. Dom modułowy można przy tym postawić praktycznie wszędzie, na każdym terenie, nawet takim, gdzie wzniesienie innych budynków jest niemożliwe lub bardzo trudne. Jest on też rozwiązaniem bardzo mobilnym – w razie czego można go bezproblemowo rozebrać na części, przenieść w inne miejsce i poskładać na nowo.
Domy modułowe jako inwestycje pod wynajem
Wszystkie powyższe zalety sprawiają, że domy modułowe świetnie sprawdzają się jako inwestycje pod wynajem. Do tego dochodzi ich wielofunkcyjność – można szybko i niedrogo postawić nawet sporo budynków tego typu o różnym przeznaczeniu, na przykład mieszkalnym bądź biurowym. Mieszkalne mogą służyć jako całoroczne lub sezonowe, świetnie sprawdzają się jako elementy hostelu. Wystarczy tylko wybrać odpowiadające nam projekty. Ze względu na stosunkowo niewysoką cenę budowy i koszta eksploatacji, wynajem domów modułowych można też oferować w cenach znacznie bardziej atrakcyjnych niż u konkurencji, która dysponuje tradycyjnymi budynkami. Te same czynniki sprawiają, że warto zainwestować także w domy modułowe na sprzedaż.
Zarządzanie nieruchomościami modułowymi
Zarządzanie nieruchomościami modułowymi w zasadzie nie różni się od zarządzania nieruchomościami tradycyjnymi. Można je prowadzić samodzielnie, używając odpowiedniego systemu informatycznego, lub też wynająć specjalistów.
Przepisy i regulacje dotyczące domów modułowych
Kolejną zaletą budownictwa modułowego są ułatwienia prawne związane z wznoszeniem tego typu budynków. Mianowicie, domki mieszkalne i biura o powierzchni zabudowy poniżej 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę; wystarczy tylko zgłoszenie. Poza tym, od 3 stycznia 2022 roku, każdy, kto posiada działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 m2, w uproszczonej procedurze. Uproszczonej, czyli bez konieczności zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Oczywiście, fachowców można zatrudnić; nie ma jednak takiego wymogu prawnego. W ramach tego programu wybudować można jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje i w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Może to być dom zbudowany na własne cele mieszkaniowe lub jako dom rekreacyjny.
Z tej uproszczonej procedury skorzystać może każdy, kto ma prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Co więcej, wszystkie niezbędne dokumenty można złożyć online, co pomaga oszczędzić czas i pieniądze. Poza tym decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu gminy jest wydawana w krótszym terminie, nawet do 21 dni. Po zakończeniu budowy można sprzedać dom, wynająć go lub przepisać na inną osobę.
Te ułatwienia w budowie domów do 70 m² są częścią nowej ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. poz. 1986).