Biura modułowe

Jakie są ich zalety?

Biura modułowe to nowoczesna alternatywa dla budynków wznoszonych metodami tradycyjnymi. Z tego rozwiązania korzystają zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i inwestorzy. Jakie zalety mają biura modułowe, co decyduje o ich funkcjonalności i czy wymagają pozwolenia na budowę?

11

lat na rynku

Biura modułowe – dlaczego są tak popularne?

Choć w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii budownictwo modułowe jest już niemal standardem, w Polsce zalety tej technologii wciąż są odkrywane. W ostatnim czasie zainteresowanie systemem budownictwa modułowego regularnie rośnie – wpływ na to mają między innymi znaczny wzrost cen materiałów budowlanych oraz problemy z dostępnością zasobów. Stale rosnąca popularność technologii modułowej to też zasługa możliwości jej wszechstronnego zastosowania – z prefabrykatów wznosi się nie tylko domy, ale także budynki użyteczności publicznej, szpitale czy biura.

Biura modułowe to rozwiązanie, które może wzbudzić zainteresowanie zarówno wśród przedsiębiorców indywidualnych, jak i inwestorów tworzący powierzchnie biurowe pod wynajem. Co ważne, nowoczesne biura modułowe to nie tylko okazałe gmachy – mnogość dostępnych możliwości sprawia, że można łatwo dostosować budynek do swoich potrzeb. Z zalet wznoszenia biur w technologii modułowej mogą więc korzystać nie tylko duże korporacje, ale również małe, w tym nawet jednoosobowe, firmy.

Biura modułowe – najczęściej
zadawane pytania

Czy biuro modułowe jest praktycznym rozwiązaniem?

Potrzeby klienta

Biuro modułowe to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie przede wszystkim za sprawą: krótszego czasu budowy w porównaniu do obiektów tradycyjnych, niższych kosztów realizacji inwestycji, energooszczędności oraz wysokiej estetyki całej konstrukcji. Biura modułowe są przy tym mobilne i ekologiczne, a ponadto można je stawiać nawet na posesjach o trudnych warunkach terenowych.

Ile kosztuje biuro modułowe?

Potrzeby klienta

Jeśli chodzi o biura modułowe, cena proponowana przez firmę MARKAEKO wynosi od 3000 zł netto za 1 m2. Kwota ta obejmuje szkielet budynku wraz z dachem oraz stolarką okienną i drzwiową, zaimplementowane na etapie produkcji prefabrykatów instalacje oraz wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne zgodnie z wybranym standardem.

Czy biura modułowe wymagają pozwolenia na budowę?

Potrzeby klienta

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane domek o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji przepisy nakładają jednak na inwestora obowiązek zgłoszenia budowy. Nie ma tu znaczenia materiał czy technologia, w jakiej wznoszony jest budynek – polskie prawo nie przewiduje pod tymi względami żadnych ograniczeń.

Budownictwo modułowe staje się coraz w Polsce coraz powszechniej znaną technologią. W systemie budownictwa modułowego powstają nie tylko domy czy szpitale, ale też biura, które można wznieść szybciej i taniej, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości realizacji inwestycji oraz estetyki wykończenia.

Zastosowania biur modułowych

Jak zostało wspomniane, modułowe biura to rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i tych niewielkich, nawet jednoosobowych firm. Przedsiębiorców zaliczanych do drugiej z wymienionych grup z pewnością zainteresuje propozycja firmy MARKAEKO. W ofercie można znaleźć kilka niewielkich domków o lekkiej, drewniano-szkieletowej konstrukcji, które z powodzeniem można zaadaptować na biuro.

Do wyboru są między innymi projekty CUBEEKO MINI o powierzchni użytkowej 13,9 m2 oraz CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z”, w których powierzchnia użytkowa wynosi 28 m2. Osobom, które potrzebują więcej przestrzeni, do gustu przypadnie natomiast projekt CUBEEKO MAXI „C”, zapewniający 42 m2 powierzchni użytkowej. Obiekty te mogą mieć różnorodne zastosowanie – od własnego, domowego gabinetu, przez przestrzeń biurową przeznaczoną dla kilku osób, po pracownię. Dzięki dostępności różnych metraży oraz możliwości dostosowania układu pomieszczeń, biuro modułowe będzie idealnie wpisywać się w potrzeby przyszłych użytkowników.

Zalety biur modułowych

Stworzenie komfortowej, bezpiecznej i sprzyjającej efektywności przestrzeni biurowej może okazać się niemałym wyzwaniem. Jednak za sprawą licznych zalet biur modułowych stanowią one doskonałą odpowiedź na rozmaite oczekiwania przedsiębiorców. Dlaczego warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę? Za wyborem modułowych biur przemawiają przede wszystkim:

  • krótszy czas budowy – budynki modułowe są gotowe do użytkowania nawet w ciągu kilku do kilkunastu tygodni od złożenia zamówienia. Jest to możliwe między innymi dlatego, że większość prac odbywa się w zamkniętym zakładzie produkcyjnym w kontrolowanych warunkach;
  • mobilność – w razie potrzeby biuro modułowe można zdemontować i postawić w nowym miejscu;
  • ekologiczny charakter inwestycji – do produkcji prefabrykatów wykorzystuje się starannie dobrane, ekologiczne materiały, takie jak suszone komorowo drewno KVH klasy C24 CE;
  • energooszczędność – nowoczesne systemy izolacyjne oraz stolarka okienna i drzwiowa stosowane w biurach modułowych znacząco obniżają koszty eksploatacji budynku;
  • wysoka estetyka – pod względem estetycznym biura modułowe w niczym nie ustępują obiektom wznoszonym tradycyjnymi metodami;
  • niskie ograniczenia terenowe – modułowe biura można stawiać nawet na działkach o trudnych warunkach gruntowych, gdzie budowa tradycyjnego obiektu niekiedy jest niemożliwa.

Jak natomiast prezentują się ceny biur modułowych w porównaniu z budynkami wznoszonymi w technologii tradycyjnej? Jeszcze do niedawna koszty budowy w obu przypadkach były porównywalne, oczywiście w zależności od rodzaju i wielkości obiektu oraz zastosowanych w nim rozwiązań. Jednak w dobie drastycznie rosnących cen materiałów budowlanych inwestorzy coraz częściej szukają korzystniejszej alternatywy. Warto przy tym dodać, że w budownictwie tradycyjnym nietrudno o błędy wykonawcze, przez co kosztorys nierzadko wymaga korekty. Biura modułowe z kolei powstają w kontrolowanych warunkach, przez co ryzyko nieprawidłowości, a tym samym wzrostu kosztów, jest ograniczone do minimum.

Szybki kontakt

Napisz do nas

Telefon
Napisz do nas
Obsługa klienta

Cięcina, ul. Jana Pawła II
34-350 Węgierska Górka

Social media

© 2021 Wykonanie strony internetowej: Sochacki Design

Scroll to top